Eski çalışan anlattı: İSPARK’ı ‘Z raporu’ ile soymuşlar!

İSPARK’ın gelirlerindeki büyük kayıp ile ilgili, ‘İSPARK nasıl zarar eder kafam almıyor’ diyen AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’a cevabı eski bir çalışan verdi. Bir sokak ropörtajında 12 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait İSPARK’ta çalıştığını belirten eski çalışan yolsuzlukları anlattı.

Eski çalışan İSPARK’ta yapılan yolsuzluklarla ilgili sorumlu müdür ve şeflerin görevlerine devam etiğini ve bu konularla ilgili mahkemelik olduğunu, karakola ifade vermeye gittiğini ekledi.

2011 ile 2016 yılları arasında İSPARK’ın personellerinin kullandığı el terminali sistemine geçildiğini belirten personel, “Mesela, misal veriyorum, sadece temsili konuşuyorum, ciro 500 TL ise akşam olduğu zaman, Z raporu alındığı zaman, bu sistemden çıkarılıyor, ciro 50 TL’ye, 100 TL’ye düşürülüyor, yani bu 300 TL de olabilir, 3 bin TL de olabilir, ciro olarak bakmayın olaya, burada 6 sene boyunca her gün bu sistem üzerinden bu şekilde bir usulsüzlük yapıldı. Bununla ilgili olarak İSPARK’ın başında bulunan şeflerden hiçbiri, her gün denetime gelen denetim personellerinden hiçbiri, denetim şefi, denetim koordinatörü, bölge müdürü, bölge şefi, işletme müdürü, bir tane müdür bu konuyla ilgili olarak görevden alınmadı ve bunu rakama vurduğunuz zaman katrilyona dayanan bir rakam yapıyor” diye konuştu.

‘KIYAFETLERLE, TEMİZLİK MALZEMELERİYLE ALAKALI GÖSTERİLEN GİDERLER AKILLARA ZARAR’

Eski çalışan, “İSPARK’ta mesela personellere kıyafet yazılıyor, ayakkabı yazılıyor, ayakkabının gideri kaç para gösteriliyor biliyor musunuz? 300 TL civarında. Bu milletin parası, bu milletin parası, bu ümmetin parası. 12 yıl çalıştım 14 yıldır böyle. Türkiye’deki imalatçılara ayakkabıyı çıkarıp gösterdiğin zaman, ihaleye açılsa bunu Türkiye’de 30 TL’ye 20 TL’ye yapacak, diyelim ki 50 TL’ye yapacak binlerce insan var, binlerce esnaf var. Senede iki sefer İSPARK personeline ayakkabı veriliyor, İSPARK’ta çalışan 2 bin kişi var. Vurgunun büyüklüğüne bakın. Keza bu kıyafetlerle alakalı, temizlik malzemeleriyle alakalı gösterilen giderler akıllara zarar” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin