Eski askeri lise öğrencisinin adliyede annesine vedası yürekleri burktu: 6 ayda 3. kez tutuklandı

15 Temmuz’dan sonra kapatılan Maltepe Askeri Lisesi öğrencisi Mustafa Enis Durak 6 ay içinde üçüncü kez tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cemaate üye olduğu iddiasıyla 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan eski askeri öğrenci Mustafa Enis Durak’ın İzmir Bayraklı Adliyesi’nde annesine veda ederken çekildiği son fotoğrafı uğradığı zulmü yansıttı.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre, 2014 yılında henüz 14 yaşındayken Maltepe Askeri Lisesi’ne 2. olarak kazanan Mustafa Enis Durak (21), Maltepe Askeri Lisesi kapatıldıktan sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Üçüncü sınıfta okuyan Durak 15 Temmuz’dan yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez 6 Aralık 2021’de tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Tutukluluğa yapılan itiraz kabul edilen Durak 20 gün sonra tahliye oldu.

14 Nisan 2022’de ikinci mahkemesi olan Durak itirafçılığa zorlandı ancak iftira atmayı kabul etmeyince ikinci kez tutuklanıp, bu kez İzmir Kırıklar Cezaevi’ne gönderildi. Yine tutukluluğa itiraz edilen Durak bir hafta sonra serbest bırakıldı.

Yaşadığı hukuksuz süreç nedeniyle 10 Mayıs’taki mahkemeye katılmayan ve Türkiye’yi terk etmeye karar veren Durak, dün akşam İzmir Havalanı’nda gözaltına alındı. Mustafa Enis Durak, İzmir Bayraklı Adliyesi’nde 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Şakran Cezaevi’ne gönderildi.

Cemaate üyelik iftirasıyla 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski askeri öğrenci Mustafa Enis Durak’ın ailesi Bold Medya’ya şöyle konuştu:

“2014’te Maltepe Askeri Lisesi’nde okumaya başladı. İki yıl sonra zaten okul kapatıldı. 2014’te iki kere ankesör araması var. Bir de tanık beyanı. ‘Toplanıyorduk, Kuran okuyorduk, namaz kılıyorduk, kitap okuyorduk’ vs tarzında cümleler söylemiş. Artık o kadar bunaldı ki çaresiz kaldı. İkinci tutuklamayı yapmasalardı ülkesini terk etmek istemezdi.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin