Eski AP üyesi ve Zaman yazarı Lagendijk’in pasaportuna el konuldu, sınır dışı edilecek

15 Temmuz darbe girişiminden sonra medyaya yönelik baskılar, yabancı basın mensuplarına da uzandı. Eski Avrupa Parlamentosu üyesi, kapatılan Zaman ve Today’s Zaman gazetelerinin yazarı Joost Lagendijk’in Türkiye’ye girişine izin verilmedi. 7 yıldır yaşadığı ve çalıştığı Türkiye’ye gelen Lagendijk, yarın sabah sınır dışı edilecek.

GAZETECİ EŞİ SUNGUR  DUYURDU

Lagendijk’in sınır dışı edileceğini, eşi gazeteci Nevin Sungur Twitter’dan duyurdu. Sungur, şu ifadeleri kullandı: “7 yıldır Türkiye’de yaşayan ve çalışan Joost Lagendijk’ı Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ülkeye sokmadılar ve yarın sabah sınır dışı ediyorlar. Sınır dışı sebebi olarak Türk Büyükelçiliğinden özel izin almadan ülkeye giremeyeceğini bunun yeni bir uygulama olduğunu söylemişler”

UMARIM SADECE BÜROKRATİK BİR ENGELDİR!

Lagendijk, kendi twitter hesabında şunları yazdı: “Kahretsin, Türk yetkililer Hollanda’dan dönüşümde beni Sabiha Gökçen Havaalanın’da durdurdular. Girişime izin verilmedi. Sabah 08.30 uçağı ile beni Hollanda’ya geri gönderiyorlar. Türk Büyükelçiliği’nde özel bir vize için başvurmamı istiyorlar. Umarım sadece bürokratik bir engeldir, beni sonsuza kadar engelleme kararı değildir.”

Joost Lagendijk, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 2009’dan itibaren Türkiye’ye yerleşti. Sabancı Üniversitesi Politika Araştırmalar Merkezi’nde çalışan Lagendijk, Radikal gazetesinde başladığı yazarlığa Zaman ve Today’s Zaman gazetelerinde devam etti. AKP Hükümetinin Zaman ve Todays Zaman’a kayyım atayarak el koyduğu Mart 2016’ya kadar köşe yazılarına devam etti.

https://twitter.com/nevin_sungur/status/780087036602646528

https://twitter.com/nevin_sungur/status/780088198022201344

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin