Esed: AB, Erdoğan’dan nefret ediyor, fanatik bir İslamcı olduğunu biliyorlar

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltirken, mülteci krizine konusunda ise Avrupa’yı ikiyüzlülükle suçladı.

Rus kanalı Russia Today’e konuşan Esed, AB’nin asıl korkması gerekenin sığınmacılar değil, Suriye’de destek verdiği cihatçılar olması gerektiğini söyledi.

Esed, Türkiye’nin ‘kapıları açma’ tehdidi ve Avrupa pasaportu taşıyan IŞİD’lilerin AB’ye gönderilmesi yönündeki soruyu şöyle cevapladı: “Erdoğan ile AB arasındaki ilişki iki yönlü. Ondan nefret ediyorlar ama onu istiyorlar. Ondan nefret ediyorlar çünkü fanatik bir İslamcı olduğunu biliyorlar. Bunu biliyorlar, o aşırılıkçıları veya belki de teröristleri göndereceğini biliyorlar.”

Suriye lideri, Avrupa’yı da şu sözlerle eleştirdi: “Diyelim ki, o Suriyelileri ve diğer sığınmacıları göndermek tehlikeli. Fakat Avrupa için en tehlikeli olan şey, Suriye’deki teröristleri desteklemek. En tehlikeli kısım bu. Dolayısıyla bu ikiyüzlülük. Büyük çoğunluğu ılımlı olan, birkaç terörist içeren milyonlarca kişiden nasıl korkabilirsiniz de, on binlerce, hatta belki de yüz binlerce teröristi doğrudan desteklerken onların sizin ülkenize geri döneceğinden korkmazsınız?”

‘TÜRKİYE’DEKİ SIĞINMACILARIN HEPSİ SURİYELİ DEĞİL’

Türkiye’deki bütün sığınmacıların Suriyeli olmadığına dikkat çeken Esed, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların aşırılıkçı olarak görülmemesi gerektiğini, kendi ülkelerindeki terörden kaçabilmek için Ankara’ya sığındıklarını vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin