Esas operasyon ekonomiye yapılıyor

HABER-YORUM | HAKAN TANER

Suriye sınırına yapılan operasyon içeride olan biteni unutturamasa da gündemin arka planına atmayı başardı. Şimdilik…

Lakin işin aslı hiç de öyle değil. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın arkadaşlarının yumuşatarak açıkladığı her ekonomik veri işin aslının hiç de öyle olmadığını işaret ediyor.

SANAYİ YÜZDE 3,6 DARALDIĞINA GÖRE

Sanayi üretimi ağustosta yüzde 3,6 azaldı. Her 200 baz puanın 300 bin işsize tekabül ettiğini aklımızda tutarsak, önümüzdeki günlerde işsizlik rakamları aynı açıklansa dahi hayatın gerçeği içerisinde en az yeni 700-800 bin işsiz daha eklenecek demektir.

Bu arada doların da son açıklamalardan sonra yerinde duramadığını, döviz rezervlerinin her geçen gün biraz daha azaldığını düşünürsek yeni bir kur–faiz dengesi yapmak mecburiyetinde kalınacağını söylemek kehanet olmaz

Bu arada bankaların tahsil edilemeyen alacakları da her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi bankalar son dönemde yaklaşık 6 milyara yakın alacağını tahsil edilemeyen alacak hesabına gömdü.

Bu kadar yüksek batık krediyi toplam 100 milyon Türk Lirası gibi sembolik sayılabilecek bir fiyata satarak baş göz etmiş durumdalar.

KALYON GRUBU DA VARLIK FONU KORUMASINDA

Diğer taraf adına güzel şeyler de olmuyor değil. Varlık Fonu, Turkuvaz Medya’nın da üzerine kayıtlı olduğu Kalyon Grubu’nu tıpkı Ağaoğlu’nda olduğu gibi koruma ve kollama altına almış durumda.

Güven endeksi düzenli olarak alçalmaya devam ediyor. Saray’ın harcamalarına bütçe uydurulamayınca bütçeyi saraya uydurarak yola devam edilir oldu.

Nasıl ve ne tarz bir bütçe yapılırsa yapılsın Saray tüm hedeflerin üstesinden gelmeyi başardı. Artık Saray bütçesi de milyarlarla ifade edilen bakanlık bütçeleriyle yarışıyor.

EKONOMİSİ İYİ OLANLAR İÇİN HALKIN EKONOMİSİ MÜHİM DEĞİL

İktidar tarafı öyle bir haleti ruhiye içerisinde ki ülkeyi kendine oy veren ve destekleyenlerden ibaret görüyor. Ekonomi denilince de kıstas bu kesim ve kendi ekonomileri.

Kıstas kendine göre olunca ülkede “tok açın halinden ne anlar” durumu zuhur ediyor.

İktidar için ekonominin tek önemi var, o da kendilerini iktidara taşıyan kitlenin mevcut realite içerisinde kendilerinden vazgeçme riski.

Bugüne kadar bir seçim biter bitmez yenisine hazırlık yapmaya başlayan, ülke ekonomisini bu uğurda harcayan bir iktidar için en tehlikeli durum halkın güven ve oyunu satın alacak paradan mahrum kalmaktır.

Maalesef Suriye harekâtının da ekonomiye ciddi bir maliyeti olacaktır. Aç insana ekmek yerine mermi ye denilemeyeceğine göre bir kez daha belirtmek isterim ki esas operasyon ekonomiye yapılıyor.

İktidar vakit kaybetmeden akil bir ekiple bu sorunun çözümüne odaklanmak zorundadır.

Çünkü operasyonların en büyüğü ekonomiye yapılandır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin