Ertuğrul Günay’dan Sözcü ve Cumhuriyet’e ‘fetö’ çıkışı: İktidarın iftiralarını yaymak faşizan anlayışa hizmettir

AKP’nin kurucularından eski bakan Ertuğrul Günay, muhalefetin yanısıra Sözcü ve Cumhuriyet gazetesinin iktidarın ürettiği ‘fetö’ söylemini kullanmasına tepki gösterdi.

Sözcü gazetesinin, yazarı Aytunç Erkin‘in kaleme aldığı “FETÖ’nün ‘sağcıları’ yok mu?“ başlıklı makalesini anonsladığı Twitter mesajını alıntılayan Ertuğrul Günay, gazetenin bu üslupla ‘faşizan düzene hizmet etiğini’ söyledi.

“İktidarın en büyük başarısı, muhalefetin de zihin altını teslim almasıdır.” tespitinde bulunan Ertuğrul Günay, AKP’nin Sözcü ve Cımhuriyet’e de ‘fetö’ iftirasını yönelttiğini hatırlattı.

Buna rağmen AKP ile benzer dilin kullanılasındaki çelişkiye dikkat çeken Günay, şu ifadeleri kullandı: “İktidarın, hiçbir hukuki gerekçe aramadan Sözcü ve Cumhuriyet dahil- tüm muhaliflerine yönelttiği ‘Feto/PKK’ benzeri iftiralarını aynı yüzeysellikle yaymaya çalışmak, -bilerek bilmeyerek- bu faşizan anlayışa hizmet eder. Bu konuda önyargılar ve siyasi husumet yanıltıcıdır.”

SÖZCÜ’NÜN PATRONU AYNI İFTİRA SEBEBİYLE YURT DIŞINDA YAŞIYOR

Sözcü gazetesinin patronu Burak Akbay, ‘fetö’ suçlamasıyla Türkiye’ye dönemiyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Sözcü gazetesine yaptıkları operasyonun ardından, “Operasyon Sözcü Gazetesi’nin yöneticileri hakkında. Şu anda zaten firari. Hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor” demişti.

Burak Akbay, vedat eden babası Ertuğrul Akbay’ın cenazesine katılamamış ve babasına bir mektupla şöyle veda etmişti: “İftiralarla, yalanlarla, dolanlarla bize kurdukları bu kumpas masum bir insanın canını aldı ve ailemize büyük bir acı yaşattı. Delil yok, tanık yok, suç yok ama dava devam ediyor. Niye?”

CUMHURİYET YAZAR VE YÖNETİCİLERİ CEZAEVİNDE YATTI

‘Fetö’ suçlamasıyla aylarca cezaevinde kalan 7 Cumhuriyet gazetesi yazarı da Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin infazının durdurulmasına yönelik kararıyla tahliye edilmişti.

Tüm bunlara rağmen muhalif çizgide görünen Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri, iktidarın muhalif kesimleri susturmak için dolaşıma soktuğu ‘fetö’ yaftasını sürekli olarak kullanmaya devam ediyor.

1 YORUM

  1. Sayın editör bence Günay’ın mesajını yanlış okumuşsunuz. tweetin altında yorum yapan faşist bir kemaliste Ergenekon operasyonlarının yanlış olduğunu savunan cevap yetiştiriyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin