Ertuğrul Günay: 12 Eylül döneminde avukatlık yaptım, o zaman bile yargıda bugünkü usulsüzlükler yoktu

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “12 Eylül döneminde avukatlık yaptım. O zaman bile yargıda bugünkü usulsüzlükler yoktu” dedi.

60. ve 61. Hükümetlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüten Ertuğrul Günay Cumhur İttifakı’ndan yerel seçimlere, 5 yıl sonra açılan Gezi soruşturmalarından yargıya ve ekonomiye kadar bir çok konuda RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına açıklamada bulundu.

‘AK PARTİ İLE MHP ARASINDA MANTIK EVLİLİĞİ VAR’

AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin 24 Haziran seçimleri öncesinde kurduğu Cumhur İttifakı’na ilişkin “AK Parti ve MHP arasında mantık evliliği var. Taraflardan biri güzel değil ama belli ki zengin” yorumunu yapan Günay, yerel seçimlere ve AK Partili belediyelere dair “Ülke ölçeğindeki eleştirilerimi saklı tutmakla birlikte AK Parti’nin çok başarılı belediye başkanları olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

GEZİ DÖNEMİNDE GÖREVDE OLSAM BİR KAÇ KURU PASTA VE ÇAYLA KONUYU MÜZAKERE EDİP KAPATIRDIM’

400 günü aşkın süredir iddianamesi dahi yazılmayan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’yla yeniden gündeme gelen Gezi eylemlerini organize ve finanse ettikleri gerekçesiyle çok sayıda kişi hakkında başlatılan soruşturmalara da değinen Günay, şöyle konuştu:

“Gezi’yi bir daha hortlatmanın gereği yok. Orada vandalların yarattığı kötü bir imaj var. Bir de iktidarın kötü tavrı var. Görevde olsam bir kaç kutu pasta ve bir kaç çay ile konuyu müzakere ederek konuyu kapatırdım.”

Gezi soruşturmasının 5 yıl aradan sonra yeniden açılmasının yerel seçimlerle ilgili olabileceğine değinen Günay, “Gezi dosyasını yeniden açmak yerel seçim öncesinde yeni bir gerilim yaratıp, çarpık yapılaşmayı gündeme getirmemek için olabilir” dedi. Günay, 2013’te başlatılan soruşturmaların altında, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ihraç edilen F…’cü polislerin ve yargı mensuplarının imzalarının olduğunu ifade etti.. Günay ayrıca, “F…..’çıların yayın organları Gezi döneminde Sayın Erdoğan’ı şiddetle desteklediler” iddiasında bulundu.

‘HUKUK DÜZELİRSE TÜRKİYE 6 AYDA ÇOK DAHA İTİBARLI BİR YERDE OLUR’

“Siyaset hukukun kurdudur. Siyaset hukuka müdahil oldu mu hukuku çürütüyor ve devlet çürüyor” diyen Günay, hukukun düzelmesi halinde Türkiye’nin altı ay içinde çok daha itibarlı bir ülke olacağını savundu.

’12 EYLÜL DÖNEMİNDE BİLE YARGIDA BUGÜNKÜ USULSÜZLÜKLER YOKTU’

Yargının bugünkü halinin içler acısı olduğunu belirten eski Kültür ve Turizm Bakanı, “12 Eylül döneminde avukatlık yaptım. O dönem bile yargıda bugünkü gibi usulsüzlük yoktu” ifadelerini kullanırken, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulan Türki cumhuriyetlerin Türkiye’ye benzeyerek çoğulcu olmasa da çok partili bir rejime geçeceğini umut ettiğini ancak tam aksinin olduğunu ve Türkiye’deki yönetimin Türki cumhuriyetlerdeki tek partili rejimlere benzediğini söyledi.

‘ALIŞVERİŞ YAPARKEN KASADA SAATLERDİR AYAKTA DURAN ÜNİVERSİTE MEZUNU ÇOCUKLARDAN UTANIYORUM’

Ekonomide aylardır süren dalgalı gidişatı da değerlendiren Ertuğrul Günay, “Alışveriş yaparken kasada saatlerce ayakta duran üniversite mezunu çocuklardan utanıyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin