Erol Mütercimler’e hapis talebi

Yazar Erol Mütercimler hakkında, ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama‘ suçundan dokuz aydan 1.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

Mütercimler, 7 Eylül’de, Haber Global’de katıldığı ve tarikatların tartışıldığı bir program sırasında, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışmada, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” demişti.

RTÜK inceleme başlatmış; ÖNDER İmam Hatipliler Derneği suç duyurusunda bulunmuştu.Mütercimler özür dilemişti. Görev yaptığı Haliç Üniversitesi soruşturma başlatmış, Mütercimler istifa etmişti.

Mütercimler’in, televizyon programında söylediği sözler nedeniyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve İlim Yayma Cemiyeti Derneği’nin de aralarında bulunduğu şikayetçilerin suç duyuruları üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, Varank, Erdoğan ve İlim Yayma Cemiyeti Derneği ile birlikte 16 isim müşteki olarak yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin