Ermeni mezarlığı iş makineleriyle yerle bir edildi: Yakınlarının kemikleri öperek toprağa gömdü!

Van’da dozerler yerle bir edilen Ermeni mezarlığını ziyaret eden Gayane Gevorgyan, etrafa saçılan kemikleri gözyaşlarıyla toplayıp öperek yeniden toprağa gömdü.

Van’ın Tuşba ilçesine bağlı olan ve Lezk adıyla bilinen Kalecik Mahallesi’ndeki Ermeni mezarlığı, geçtiğimiz günlerde arsa sahibi olduğu iddia edilen bir kişi tarafından iş makineleriyle yerle bir edildi. Mezar taşlarının üzerine toprak dökülürken mezarlıkta bulunan bazı kemikler ortalığa saçıldı.

1915 yılında yaşanan olaylar sırasında Gevaş ilçesinden Ermenistan’a göçmek etmek zorunda kalan ve daha sonra 1915 olaylarının 100. yıldönümünde yeniden ailesinin yaşadığı Van’a yerleşen Gayane Gevorgyan, iş makineleriyle yerle bir edilen mezarlığı ziyaret etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Gevorgyan, mezarlık ziyareti sırasında etrafa saçılan kemikleri görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Gevorgyan yakınlarına ait kemikleri toplayıp ardından da öperek elleriyle toprağa yeniden gömdü.

Yaklaşık 6 yıldır kentte yaşamasına rağmen böylesi bir olayla ilk defa karşılaştığını söyleyen Gevorgyan, Ermenilerin mezarlarının yok edilmek istendiğine dikkati çekti.

GEVORGYAN: HİÇ OLMAZSA ÖLÜLÜLERE SAYGILI OLSUNLAR

Gevorgyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Bana sürekli ‘Ermeni misin?’ Ne güzel! Keşke gitmeselerdi buralar cennet oluyordu’ diyorlar. Buyurun bir de buraya bakın. Cennet mi yoksa cehennem mi karar verin. Birçok Ermeni hala dedelerinin yerini, mezarlarını arıyorlar. Hollanda’dan dün beni arayan bir kadın, dedesinin yaşadığı köyün ismini söyledi. Araştırdım, Erciş’te çıktı. O kadının babası, kızından dedesinin mezarını bulmasını rica etmiş. Buraya gelecek olanlar da bir gün ‘burada dedelerimizin mezarı vardı’ derler, ama gelip böyle bir manzarayla karşılaşacaklar. Hiç olmazsa ölülülere saygılı olsunlar.’’

 ‘‘İÇİM KAN AĞLIYOR’’

Kazılan yerlere evlerin yapılacağını belirten Gevorgyan, mezarların üzerine ev inşa edilmemesini istedi. Gevorgyan, ‘‘İçim kan ağlıyor. Aynısı Azerbaycan’da Ermeni mezarlarına yapılıyor. Van halkından ricam artık mezar ve kiliseleri kazmasınlar. Ayakta dursun ki gelen Ermeniler üstünde bir mum yaksın, dua etsin, ziyaret etsin. Bu çok acı bir durum. Asla unutmam. Mezarlığın ilk defa makinelerle kazılmasını gördüm ve bana çok acı verdi. Kim karar verdiyse ona sormak istiyorum; Kendi mezarları olsa ne tepki verirlerdi?’’ ifadelerini kullandı.

1 YORUM

 1. Vahşilik, vandallık, barbarlık.
  Müslüman’a, Türk’e yakışmayan bir hareket.
  Devlet hesabını sormalı, medya da takipçisi olmalı.

  Tabii ki Ermenilerin yaptıklarıyla karşılaştırıp “onlar yapıyorsa, bizimkiler de yapar” denilemez ama sitenizde bazı Ermenilerin aynı konuda yaptıklarına ilişkin onlarca haberden hiç olmazsa birkaçını görmek isterim.

  tr724 sitesinde değil ama google’da yapacağınız küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. Örneğin:
  Ermeniler, kabirlerimizi kazıp ölülerimizi çıkardılar. *https://youtu.be/unlWZE6i6UA)
  Kelbecer’de Ermeni vahşiliği. https://youtu.be/_Pyzo44IQbM
  Mezar taşlarından merdiven yaptılar… https://youtu.be/Sf9wDrZLsNU

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin