“Erken seçimi kim isterse seçmen onu cezalandırır”

Amerikan Alman Marshall Fonu Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, İstanbul’da tekrarlanan seçim sonuçlarını ve Türkiye’nin önündeki siyasi süreci değerlendirdi. Ünlühisarcıklı, “Erken seçim lafını kim ederse seçmen tarafından cezalandırılır” dedi.

VOA Türkçe’nin sorularını  cevaplayan Özgür Ünlühisarcıklı, Türk-Amerikan ilişkilerinin geçtiği krizli döneme ilişkin de, S-400 meselesinin çözümü için artık çok geç olduğunu belirterek, “Belki de bu yaz aylarında bildiğimiz anlamında Türk-Amerikan ilişkilerinin sona ereceğini göreceğiz ve ilişkinin küllerinden yeniden doğması gerekecek” dedi.

‘Erdoğan bir kumar oynadı ve kaybetti; işi kolay değil’

Bu seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan sonra izleyeceği politikalara nasıl bir etkisinin olabileceğine ilişkin bir soru üzerine Ünlühisarcıklı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işi kolay olmayacak. Aslında tabii ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da bu seçimin kaybedenlerinin başında saymak gerekir, çünkü bir önceki yani orijinal seçimi iptal ettirmek için kendisi çok güçlü bir siyasi irade ortaya koydu. Bir anlamda bir kumar oynadı ve kaybetti. Bundan sonra Cumhurbaşkanı Erdogan zorlu mücadele verecek, yokuş yukarı bir mücadele verecek” diye konuştu.

Ünlühisarcıklı, bunun sebeplerinin üç kategoride ele alınabileceğini kaydederek, bunları “sosyo-ekonomik problemler, dış politikada yaşanan sorunlar ve yeni bir enerji kazanan muhalefet” olarak sıraladı.

Ünlühisarcıklı bu kategorilerle ilgili şunları kaydetti:

“Birincisi sosyo-ekonomik problemler. Türkiye’de ekonominin iyiye gitmediği ve buna mukabil birçok sosyal sorunu ortaya çıkardığı hepimizin malumu. Bunun yanı sıra dış politikada bir kusursuz fırtınanın yaşanacağı bir yaz mevsimi yaşıyoruz. Bu kusursuz fırtınanın bir tarafında S-400 krizi ve bunun yol açacağı Amerikan yaptırımları var. Bir yanında aslında kamuoyunun gündemine henüz çok ağırlıkla gelmemiş de olsa gittikçe daha fazla gündeme gelen Kıbrıs açıklarındaki gaz kaynaklarının değerlendirilmesi sorunsalı ve bunun Türkiye-AB arasında yaratacağı kriz var. Bir tarafında da ayak sesleri gittikçe daha güçlü şekilde duyulan İdlib krizi, bunun Rusya’yla yaratacağı gerilimler ve Türkiye’ye yönelmesi muhtemel olan yeni bir göçmen dalgası, yeni bir mülteci dalgası var. Dolayısıyla ekonomik problemlerin yanı sıra çok ciddi dış politika sorunlarının da yaşanacağı bir yaz dönemine giriyoruz. Tabii bunun yanı sıra yeniden enerji kazanmış öz güven kazanmış ve toplumla yeni iletişim kanalları kazanmış bir muhalefet de söz konusu. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zorlu bir mücadele yaşayacağı bir dönem görüyoruz.”

‘Erken seçim lafını kim ederse seçmen tarafından cezalandırılır’

Ünlühisarcıklı, erken seçim fikrini hangi siyasetçi dillendirirse seçmen tarafından cezalandırılacağını düşündüğünü de kaydederken, “Çünkü şu anda halk yeni bir seçim değil, aslında sorunların çözümünü bekliyor. Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da bu bekleniyor. Öte yandan Anglo-Amerikan’ların söylediği gibi yarı tedbirler tedbir sayılmayacaktır gerçek reformlar gerçek tedbir der, zor kararlar bekliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı. Bunu sadece ekonomide, dış politikada, hukuk sistemimizde değil aslında kendi partisinin içindeki güç dağılımını yeniden belirleme konusunda da kendisini böyle bir sınama bekliyor çünkü AK Parti çevrelerindeki güç dağılımı dengesinin aslında şu anda AK Parti tabanını çok memnun etmediği de görülüyor. Cumhurbaşkanı’nın etrafı şu anda profesyonellerle dolu. Partisi ve parti tabanıyla yeniden bağlarını güçlendirmesi ve bu doğrultuda da zor kararlar alması gerekecek Cumhurbaşkanı’nın. Ama şunu söylemek lazım ki Cumhurbaşkanı’nın liderlik yetenekleri bu kararları almak için hala yeterlidir. Top kendisinde, karar kendisindedir” diye konuştu.

‘AK Parti’den kopmalar olacak’

Ünlüisarcıklı, seçim sonuçlarının ardından AKP çevresi içerisinde yeni oluşumların ya da hareketlenmelerin olup olmayacağı sorusunu da şöyle cevapladı:

“Tabii bunun sinyalleri geliyor aslında. Önümüzdeki dönem AK Parti’den en az bir tane kopan yeni bir partinin kurulacağı görülüyor ki sayı muhtemelen bir değil iki olacak gibi görünüyor. Bir tarafta Ahmet Davutoğlu bir tarafta Ali Babacan tarafından. Bunun ötesinde AK Parti’nin içinde yani bu isimlerin ve onların yakın çevresinin koptuğunu varsaysak bile AK Parti içinde de tartışmalar devam edecektir. Ve özellikle her ne kadar parti bu tartışmadan kaçınmaya çalışsa da İstanbul’u kim kaybetti sorusu havada asılı kalacaktır.”

‘Bildiğimiz anlamda Türk-Amerikan ilişkileri sona erecek’

Türk-Amerikan ilişkilerine de değinen Ünlühisarcıklı, bilinen anlamda Türk-Amerikan ilişkilerinin bu yaz belki de sona ereceğini ve “küllerinden yeniden doğmasının” gerekeceğini söyledi.

Bunun kolay olmayacağını ancak ilişkilerin stratejik doğası gereği bunun yine de başarılacağını düşündüğünü belirtti.

Ünlühisarcıklı “köprüden önce son çıkışını her iki tarafın da geçtiğini, Türkiye’nin S-400’leri alarak kullanacağıyla ilgili herhangi bir şüphe kalmadığını” belirtti. Ünlühisarcıklı değerlendirmesine şu şekilde devam etti:

“Amerika’nın da Türkiye’yi F-35 programından çıkartacağı ve CAATSA yaptırımları kapsamına alacağıyla ilgili de Ankara’nın herhangi bir şüphesi olmamalı ve bence zaten kalmadı da. Belki de bu yaz aylarında bildiğimiz anlamında Türk-Amerikan ilişkilerinin sona ereceğini göreceğiz ve ilişkinin küllerinden yeniden doğması, harabeden yeniden inşa edilmesi gerekecek, bu kolay bir süreç olmayacak. Ancak ben bunun yine de gerçekleşeceğini düşünüyorum çünkü son kertede iki ülkenin paylaşa geldikleri stratejik çıkarlar hala varlığını sürdürüyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin