Erken seçim de fayda etmedi: ‘Netanyahu’nun büyük koalisyon teklifini rakibi reddetti’

Hükümet kurulamadığı için İsrail’de 6 ay aradan sonra tekrar düzenlenen genel seçimlerde Likud çoğunluğu elde edemeyince parti lideri Başbakan Binyamin Netanyahu, en yakın rakibi merkez sol ittifakı Mavi-Beyaz ittifakının başındaki emekli Korgeneral Benny Gantz’a büyük koalisyon önerisinde bulundu.

Netanyahu, televizyon kanallarında yayınlanan mesajında Gantz’a çağrıda bulunarak, “Seçim kampanyası döneminde bir sağ hükümet çağrılarında bulundum. Ancak seçim sonuçları bunun mümkün olmayacağını gösteriyor. Seçmen siyasi bloklar arasında net bir seçim yapmadı. Bu nedenle geniş tabanlı bir koalisyon dışında bir seçenek bulunmuyor” dedi.

Benny Gantz ise kendi liderliğinde bir ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini belirterek Netanyahu’nun teklifini reddetti.

Netanyahu ayrıca Gantz’a hitaben, “Halk bizden sorumlu bir şekilde davranmamızı, işbirliği içerisinde çalışmamızı bekliyor. O yüzden sana sesleniyorum Benny. Gel bugün görüşelim” dedi. Netanyahu, Benny Gantz’a Başbakanlık koltuğuna da dönüşümlü olarak oturmayı teklif ediyor.

BBC’nin aktardığına göre, resmi olmayan sonuçlara göre Netanyahu’nun sağcı Likud Partisi’nin 120 sandalyeli İsrail Parlamentosu Knesset’te 32; Gantz’ın merkez sol ittifakı Mavi-Beyaz’ın ise 33 sandalyesi bulunuyor.

Netanyahu ve Gantz büyük koalisyon üzerinde uzlaşıya varsa dahi, Avigdor Lieberman ile de masaya oturmaları gerekecek. Netanyahu’nun eski koalisyon ortağı ve eski savunma bakanı Lieberman’ın aşırı sağ Evimiz İsrail Partisi resmi olmauyan sonuçlara göre 9 sandalye kazandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin