Erdoğan’ın yardımcılarına ve bakanlara ‘çift dikiş’ emeklilik hakkı

Emeklilere yönelik düzenlemeleri MHP ittifakı ile reddeden AKP, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yardımcıları ve bakanlara özel düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanların daha önce kazanılmış emeklilik maaşları kesilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakan olarak atanan isimlerin daha önce kazandıkları emeklilik maaşlarını almaya devam etmelerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazetede yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 503’üncü maddesine yapılan eklemede şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlığa atananların varsa emeklilik veya yaşlılık aylıkları kesilmez. Ayrıca bu görevlere atanmadan önce veya atandıktan sonra emeklilik ya da yaşlılık aylığına hak kazananlara, talep etmeleri halinde mevcut görevleriyle ilişikleri kesilmeden emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanır.”

İşte o kararname:

ERDOĞAN’DAN “ÇİFT DİKİŞ” TEPKİSİ

Kararnamenin yayımlanmasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın EYT’lilerin gündeme geldiği bir dönemde yaptığı açıklamalar tekrar akıllara geldi. İYİ Parti’nin EYT’lilerin mağduriyetini Meclis’e taşıdığı dönemde konuya partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Erken emekli olacak gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan mağduriyeti ‘yük’ olarak tanımlayan Erdoğan, aynı konuşmasında “Bizim böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirme hakkımız var mı? Erken emekli olacak gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz” şeklinde konuşmuştu.Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlara tanınan ‘çift dikiş’ hakkı ise dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin