‘Erdoğan’ın sempati kazanma çabası Beyaz Saray’da dikkate alınmadı’

İngiliz Times gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından Washington’la ilişkileri toparlamaya çalıştığını ancak çabasının karşılıksız kaldığını yazdı. Haberde, Türkiye’nin Washington’a yeni bir büyükelçi atamasına ve Ankara’dan bazı heyetler gönderilmesine karşın, Türkiye ile ABD arasında yeni dönemde iyi ilişkiler kurabileceğine dair çok az işaret olduğu yorumu yapıldı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verdiği belirtiliyor.

BBC’nin aktardığı haberde, Erdoğan’ın “Biden’ın Türk-Amerikan ilişkilerine gereken özeni göstereceğine inanıyoruz. Yeni yılda yeni bir sayfa açmak istiyoruz” sözlerine de yer veriliyor.

Biden’ın henüz Erdoğan ile görüşmediğini aktaran Times, iki ülke arasındaki tek resmi temasın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasındaki telefon görüşmesi olduğunu yazıyor.

Haberde, Pentagon Basın Sözcüsü John Kirby’nin, Türkiye S-400’lere sahip olduğu sürece mevcut yaptırımlar kalkmayacak” uyarısının da altı çiziliyor.

‘Uygurların iadesi daha fazla yaptırım anlamına gelebilir’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Türkiye’yi Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore ile birlikte “acil müdahale” gerektiren ülkeler listesine aldığını yazan Times’taki haber, şöyle devam ediyor:

“Blinken, Türkiye’nin ‘transatlantik ittifakına göre hizalandırılmasını’ bir gereklilik olarak kabul etti ancak Türkiye’yi de zor bir müttefik olarak gördü.”

Blinken’in, “Biden, uluslararası hukuku ihlal eden veya bir NATO müttefiki olarak taahhütlerini ihlal eden Türkiye’den hesap soracak. Yönetimimiz ayrıca insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü de gündeme getirecek” sözlerini okurlarına hatırlatan Times’taki haberde şu yorum da yer alıyor:

“Bu, Türkiye’nin Uygurların Çin’e iadesi ilgili anlaşmayı imzalaması durumunda daha fazla yaptırım anlamına gelebilir.”

‘Dört yılda çatlaklar iyice büyüdü’

Times, Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde yaklaşık 30 yıldır ABD-Türkiye ilişkilerini analiz eden Bülent Alirıza’nın görüşlerine de yer vermiş:

“Trump’ın gidişiyle ikili ilişkiler artık ciddi bir sorun. Türkiye isterse Rusya ile anlaşmaya devam edebilir ama Biden döneminde ABD ve NATO ile de bağlarını sürdürmek istiyorsa bunu yapamaz.

“S-400 sadece bir gösterge. Gerekçesi de Türkiye’nin kendi yoluna gitmeye karar vermesi. Erdoğan işleri düzeltmek için Biden’a ulaşması gerektiğine inanıyor ama bu işe yaramayacak.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin