Erdoğan’ın paylaşımına ‘Yav he he’ yazdığı için yargılanan gazeteci beraat etti

Gazeteci Cem Bahtiyar, sosyal medyada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir paylaşımının altına “Yav he he” yazdığı için “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında açılan davadan beraat etti.

‘‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA’’

Gazeteci Cem Bahtiyar’a, Twitter’da  Erdoğan’ın “Tüm dünyaya sesleniyorum, bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” paylaşımına “Yav he he” yazdığı için “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla dava açılmıştı.

Bandırma 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına katılan Bahtiyar, yaptığı yorumun suç olmadığını eleştiri olduğunu dile getirerek beraatını istedi. Duruşma savcısı mütalaasında, “Düşünce ve kanaat hürriyeti ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında kaldığı, bahse konu paylaşımın içeriğinde hakaret suçuna vücut verebilecek unsurların bulunmadığı” ifadelerine yer verdi. Mahkeme başkanı ise suç unsurlarının oluşmadığını gerekçe göstererek Bahtiyar’ın beraatına hükmetti.

”BİR ÜNLEM YÜZÜNDEN CEZA ALANLAR VAR”

Cumhuriyet’e konuşan Bahtiyar, “Bir ünlem işareti yüzünden ceza alanlar, cümlesinin sonuna üç nokta koyduğu için ifadeye çağrılan insanlar var. Hiç açılmamış olması gereken buna benzer davalar, çok uzun süreceğini sanmadığım bir vakitte hepimizin alaylı bir gülümsemeyle bahsedeceğimiz bu iddianameler, sanığından müdafisine, mahkeme heyetinden mübaşirine kadar herkes için zaman kaybı. Hiçbir yerinde adaletin en ufak emaresinin görülmediği bir zamanda verilen bu beraat kararı da ne yazık ki sevindirmiyor. Ancak yine de kim ne der diye düşünmeden böyle kararlar verebilecek yargıçların olduğunu bilmek güzel.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin