Erdoğan’ın ‘maske’si, İsmail’in ‘fantezi’leri ve Netflix’in ‘15 Temmuz’u

YORUM | ADEM YAVUZ ARSLAN

Başlık biraz garip mi geldi? 

Hemen peşin hükümlü olmayın, yazıyı okuduğunuz zaman başlıktaki her olayın birbiriyle ilişkili olduğunu göreceksiniz. 

Önce Erdoğan’ın maskesi.

Malum olduğu üzere Koronavirüs dünyayı kasıp kavuruyor. Milyonlarca insan enfekte oldu, 250 binden fazla insan hayatını kaybetti. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Bütün ülkeler salgından daha az hasarla çıkmak için kapsamlı eylem planları hazırlayıp uygulamaya koydu.

Türkiye ise farklı bir oyun planı seçti.

Mesela tüm ülkeler salgının yayılmasını önlemek vatandaşlarının cebine para koyup evine yolladı. Erdoğan ise vatandaşa para vermek yerine halktan para topladı.

Gerçi parayı kamu gücüyle yani çoğunlukla resmi kurumlardan (Merkez Bankası gibi) topladı ama sonuçta salgın döneminde bunu başarmak herkesin harcı değil.

Normal bir ülkede halkın ‘ihtiyat akçesi ne oldu, nerde bizim paralarımız?’ diye iktidarı topa tutması gerekir ama dediğim gibi onlar normal ülkelerde oluyor.

Erdoğan rejiminin maske dağıtımı ise tam bir yılan hikayesine dönüştü. Aylar geçti ama kimse maskeyi nasıl bulacağını bilmiyor. 

Türkiye içinde böyle bir karmaşa yaşanıyorken Erdoğan rejimi aralarında Amerika’nın da olduğu 55 ülkeye maske ve hijyen malzemesi gönderdi. 

Tabi parasıyla. Üstelik ‘komisyonu’ bile var!

Peki kendi halkına maske dağıtamayan bir hükümet dünyanın 55 ülkesine neden maske gönderir?

Cevabı aslında basit: Erdoğan’ın dibe vuran itibarını toparlamaya ihtiyacı var. Bu yardımlar sayesinde kendine yer edinmeye çalışıyor. Ayrıca nasıl olsa Türkiye’de insan hayatının bir değeri yok. 

Erdoğan için bu yardımlardan en önemlisi Amerika’ya gönderilenler.

Erdoğan bu yardımları o kadar önemsedi ki yardım paketlerinin yanına Trump’a hitaben bir de mektup koydu.

Mektupta hayli alttan alan bir üslup var. 

Düşünsenize Trump’ın Erdoğan’a hitaben yazdığı “aptal olma, akıllı ol” mektubuna cevaben son derece alttan alan, ‘ne olur üstüme gelmeyin’ diyen bir mektup yolluyor. 

Erdoğan’ın bütün oyun planı Trump’ın gönlünü kazanabilmek.

Çünkü ABD başkentinde Erdoğan’ın başka dostu yok. 

S400’lerden CAATSA yaptırımlarına, Halkbank’tan Reza Zarrab’a kadar bir yığın problem var Erdoğan’ın önünde. 

Ancak bütün bunların yanında acil bir konu daha var.

Erdoğan rejimi hazineyi boşalttı. Merkez Bankası yurt dışı net döviz rezervleri eksiye düştü. 

Türkiye’nin berbat durumdaki insan hakları karnesi yurt dışından para bulma şansını da azaltıyor.

Bu aşamada Erdoğan’ın tüm umudu ABD ile döviz takası anlaşması yapabilmek. Ancak ABD tarafı ‘finansal gerekçelerle’ bu takasa şimdilik soğuk bakıyor. Yani uçak dolusu maskelere rağmen tablo pek parlak değil. 

Bakalım Erdoğan rejimi kaç uçak yollayarak Washington’un gönlünü yapabilecek? 

İSMAİL’İN ‘FANTEZİLERİ’ 

Okyanusun öte tarafında ise yeniden bir darbe söylemi ortaya atıldı. 

Hem de öyle böyle değil. 

Bizzat Erdoğan bol hamaset içeren bir video yayınladı. Tüm bakanlar, milletvekilleri ve yandaş gazeteciler topa girdi. 

Havaya bakarsanız Erdoğan’a karşı bir darbe hazırlığı var. 

Peki ne oluyor? Nerden çıktı bu darbe söylemi?

Aslında 15 Temmuz öncesi ortaya atılan darbe söylemi nereden çıktıysa oradan. 

Yani Saray’dan.

Erdoğan 15 Temmuz 2016 öncesi, özellikle şubat ve mart aylarında yoğun bir ‘darbe geliyor’ kampanyası yapmıştı.

Odatv ve Perinçek ekibiyle de paslaşıp ‘Cemaat darbe yapacak’ algısı inşaa ettiler. 

Ortada gerçekten bir darbe hazırlığı da yoktu ama Erdoğan çok ustaca oynadı ve 15 Temmuz akşamı uygulamaya konan kontrollü darbe sayesinde istediklerini aldı.

15 Temmuz gerçekten de Erdoğan için “Allah’ın lütfu” oldu. Ne ekonomik sorunlar kaldı ne yolsuzluk ne de fiyaskoya dönen dış politika tercihleri.

Erdoğan ve Ergenekon ittifakı 15 Temmuz’u bahane ederek ülkede rejimi değiştirdi, muhalifleri hapse tıktı ve medyayı tamamen kontrol altına aldı.

Ancak 15 Temmuz’un da bir raf ömrü vardı ve o süre doldu.

Artık yeni bir darbe oyununa ihtiyaç duyuyor. 

15 Temmuz ile “Cemaati bitiren” Erdoğan yeni tezgahla hem çöken ekonomiyi kamufle edecek hem de az sayıdaki muhalif kesimin nefesini kesecek.

Bu tartışmaların bir mesajı da Anayasa Mahkemesi’ne. 

AYM’den Saray’a rağmen bir karar beklenmiyor ama olur da aksi bir durum olursa diye sopayı gösteriyorlar. 

Kısacası ortada bir darbe filan yok. Olamaz da çünkü TSK artık AKP İl Başkanlığı haline dönüştü. 

Ne Hulusi Akar ne de mevcut komuta kademesi Erdoğan’a rağmen yemeğe bile gitmez. Ortada tek ihtimal var: 15 Temmuz’da olduğu gibi Saray’da planlanan çakma bir darbe. Sokakları hareketlendirecek suikastler dönemi de başlayabilir. 

Gelelim ‘İsmail’in fantezileri’ne.

Erdoğan her ne kadar gücünün zirvesinde gözükse de gerçekte Ergenekon’a karşı eli o kadar da güçlü değil.

Çünkü ‘görünmez’ bir düşmana karşı seçenekleri sınırlı. 

Elindeki en büyük koz ise halkı sahaya sürmek. AKP eski Gençlik Kolları Başkanı İsmail Karaosmanoğlu’nun tweeti bu bakımdan önemli. 

İsmail Karaosmanoğlu eski Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun oğlu. Akranı bir çok AKP’li gibi hayli zengin. 

30 Nisan’da Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

15 Temmuz’daki hain kalkışmaya kadar hobi amaçlı birkaç çakım vardı sadece. Şimdi, bir mangayı donatacak kadar silah ve mühimmatım var. Benim gibi de yüz binler var. Bir daha “başka şekilde” iktidar değiştirmeye niyetlenen olursa deneyeceğimiz çok fantezi var haberiniz olsun.

Normal şartlarda yani bu ülkede hukuk olsa savcıların İsmail Karaosmanoğlu’nu çağırıp “sen nerden buldun bir mangayı donatacak silah ve mühimmatı. Yüzbinlerce insanda ne silahı var?” diye sorar.

Ancak 15 Temmuz sonrası parti yargısına dönüşen adalet mekanizması söz konusu kişi AKP’li olunca üç maymunu oynamayı tercih ediyor.

Peki İsmail ne demek istiyor? 

AKP’lilerin uzun zamandır silahlandıkları, AKP’den alınan referansların silah ruhsatı için yeterli olduğu herkesin bildiği bir sır. 

Devletin bir bütün olarak Saray’a bağlandığı bir dönemde ‘kayıt dışı’na çıkarılmış silahların kimlere dağıtıldığı ise muamma. 

Mafyayı silahlandırıp polis, asker ya da bekçi yapan Erdoğan ayrı bir rejim ordusu kurdu. Devletin tüm kurumları bugün eli silahlı çetelerin tehdidi altında. 

Erdoğan bugüne kadar kol kola yürüdüğü ama çelme atmak için fırsat kolladığı Ergenekon’a karşı halkı sahaya sürme hesabı yapıyor. 

Bir başka ifadeyle Abdüllatif Şener’in dediği gibi “kendi iktidarı için ülkeyi ateşe atmaktan çekinmeyen” Erdoğan, yeni tehlikeli bir oyun oynuyor.

İsmail’in ne tür fantezileri var bilmiyoruz. 

Ancak ben bir uyarı yapayım: gerçek bir darbede tankları egsozuna atlet tıkayarak durduramazsanız. Bu işler Çukurambar kafelerinde ihale bölüşmeye benzemez. 

EYY NETFLİX!

Malum olduğu üzere Faşizm ‘dil’de başlar. 

Erdoğan rejimi 15 Temmuz’a dair ‘resmi bir söylem’ üretti ve herkesin onu tekrar etmesini istiyor.

‘Böyle absurd darbe mi olur?’ deyip o akşam yaşananlara dair sorgulama yapanlar ise kendini Silivri’de buluyor. 

Türk medyasının bir kısmı zaten ‘resmi söylemi beğendiği’ bir kısmı da ‘bit yeniği var ama neden sorgulayıp başıma bela alayım’ dediği için aykırı bir yazıya, yayına rastlamak mümkün değil.

Yani Türkiye tam da Erdoğan’ın istediği gibi ‘tek ses Türkiye’ haline geldi.

Erdoğan herkesi susturdu ama Amerikan menşeli filmler ‘farklı şeyler’ söylemeye başladı. 

Mesela Netflix’te yayınlanan ‘Designated Survivor’ dizisi. 

ABD’de hatırı sayılır bir kitleye ulaşan dizi filmde ABD Kongre binası havaya uçuyor ve başkan dahil tüm kabine üyeleri hayatını kaybediyor.

ABD yasaları gereği Başkan, Başkan Yardımcısı ve Kongre üyeleri aynı anda bir yerde bulunamıyor. Başkan yıllık ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaparken seçilen bir bakan güvenli bir yerde koruma altına alınıyor. 

Eğer Başkan’a bir şey olursa bu kişi ‘Designated Survivor- Atanmış Varis’ olarak başkanlığı devralıyor. 

Dizinin her bölümünde ABD siyasetine dair konular işleniyor.  Ancak 2. Sezon 7. Bölüm Erdoğan rejiminin tepkisini çekti.

Türkiye’de sanürlenen bölümde özetle şunlar oluyor; 

NATO Toplantısı için ABD’ye giden Türkiye Başkanı Fatih Turan, ülkede kısa süre önce gerçekleşmiş darbe girişiminin sorumlusunun ABD’de yaşayan Nuri Şahin isimli öğretim görevlisinin olduğunu söylüyor ve iadesini istiyor. ABD Başkanı ise darbe girişimin arkasında ordudaki bazı askerlerin olduğunu, Nuri Şahin’in demokrasiye inanan saygın bir öğretim üyesi olduğunu ve iade etmeyeceklerini ifade ediyor.

Nuri Şahin’in Gülen’i, Fatih Turan’ın da Erdoğan’ı işaret ettiğini söylemeye gerek yok. Ancak burada asıl dikkat çeken nokta 15 Temmuz yorumu. Milyonlarca insanın izlediği dizi “15 Temmuz sizin anlattığınız gibi değil” diyor. 

Dizi Erdoğan rejiminin tepkisini çekti ve Netflix’e sansür uygulandı. 

Netflix ise Türkiye piyasasından kazanacağı parayı düşünerek sansüre boyun eğdi. Tıpkı Twitter’in muhalif gazetecilere ait hesapları hükümetin baskısıyla kapatması gibi. 

Dizinin ilgili bölümü Türkiye’de gösterilmiyor. Ancak dünyanın geri kalanı bu diyalogları izledi, izlemeye devam ediyor.

Bu noktada insan ister istemez sorma ihtiyacı hissediyor; bu panik neden?

Madem iddia ettiğiniz gibi 15 Temmuz gerçek bir darbe girişimi, göğsünüzü gere gere delillerinizi ortaya koyup meydan okumuyorsunuz? 

Mesela o kadar bağırıp çağırdınız ama Gülen’in darbeyle ilişkisine dair Amerika’ya tek bir delil gönderemediniz. 

Amerikan tarafı defaatle “delil yollayın gereğini yapalım” dediği halde siz Havuz medyasında çıkan deli saçması haberleri yolladınız. 

Şimdi de bir dizide yer alan üç beş dakikalık bir bölüm için sansür uygulatıyorsunuz. 

Bu paniğin ABD’de görülmediğini mi düşünüyorsunuz? 

4 YORUMLAR

 1. Şunu belirtmek lazım. Ne abd linin ne avrupalının umrunda değil türkiyede yaşananlar. Çünkü burası 3.dünya ülkesi ve normal bunlar. Tayyibin yediği herzelenin de bi önemi yok dünyanın geri kalanı için. Bize dokunmayan yılan ister yaşasın ister yaşamasın yani. Tayyip kendisine virüs bulaşmasın diye mağarasından çıkmamak ve kimse de gelmesin diye resmi ve dini bayramlarda sokağa çıkma yasağı uygulatıyo kimsenin umurunda değil. Adam dünyanın gözü önünde işidi destekledi savaş suçu işledi karapara akladı ambargo deldi bilmem ne herzele dünyanın umrunda değil. Onların arpasını veriyo susturuyo. Şimdi bu dünyaya virüs de hak musibette hak kıyamette hak. Gebersinler ozman ne diyim.

 2. Korona Kim

  İnsanı yaşat ki devlet yaşasın
  Bu darbı meseli kim hatırlasın
  Devlet te yıkılır anlamalısın,
  Devletin masuma zulmü olursa

  Canımı yakmayı inan başardın
  Yurdumdan yuvamdan beni ayırdın
  Bin yılda bir gelen bir bela mısın
  Keyfiyeti yok ama kemmiyet büyük

  Bizleri yok etmek senin umudun
  Ateşinle yaktın suyunla boğdun
  Gulyabani gibi saldırıyordun
  Suçu var mı diye hiç bakmamıştın.

  Şart olsun Allah’ım hele bir ölsün
  Karşına gelince mahşerde bir gün
  Sor hakkını Rabbim her bir ökzüzün
  Zulme doymamıştı hem de yıllarca

  Bir eser kalmamış nerede onur
  Görünen galiba yolun sonudur
  Duaya sarılın belki kurtulur
  Dine hizmet eden bu son karakol

  Baş hırsız deyince akla gelirsin
  Malumu ilandır işte o sensin
  Lakabını boş ver nefse esirsin
  Bir yaşlı kurdun uşağı oldun

  Topalın önünde Sen de bir hiçsin
  Son kullanım süren hele bir gelsin
  Tarih çöplüğüne sen gideceksin
  Bir kabus olarak anılacaksın

  Haydutu hırsızı salar durursun
  Masuma gelince zindanda dursun
  İnsan olamazsın habis bir ursun
  Milletin başında geldin Korona

  H.P.

 3. 1) Yazınızki aşağıdaki bölümden kasdınız nedir?
  “Ancak ben bir uyarı yapayım: gerçek bir darbede tankları egsozuna atlet tıkayarak durduramazsanız. Bu işler Çukurambar kafelerinde ihale bölüşmeye benzemez.”
  15 Temmuz öncesi bazı arkadaşlarının tweet ve video açıklamalarına benzemiş
  2) 15 Temmuz un hep hükümet tarafındaki tuhafliklarına dem vuruyorsunuz ama cemaat tarafında olan tuhaflıklarının(siviller,vs. ..)üzerine gidemiyorsunuz.Sizde biliyorsunuz ki Gülen’de gerçek bir darbe olacağını düşünerek mevzı aldı ve ona bakan yönüyle %100 kusurlu.

 4. Sayın Adem Bey, yazılarınızda veya youtube yayınlarınızda aşağıda yer alan Erdoğanın halkı hipnotize taktiklerinden de biraz bahsetseniz derim:
  Öncelikle herhangi bir konuyu tek bir kelime veya kavrama indirgedikten sonra bu kavramı her platformda Erdoğan, partililer ve troller basbas dile getiriyorlar. Sonra bir de bakıyorsunuz ki problemler hallolmuş, muhalefet sindirilmiş, neticede maksat hasıl olmuş.
  Gelelim örneklere:
  1. YOL YAPTI: Akp iktidara geldi gelmesine ama peki ne yaptı diye soracak olsanız, öyle uzun uzun cevap beklemeyin. Sadece “yol yaptılar” söylemi Akp’liler için yetiyor da artıyor bile.
  2. ONE MUNITE: Davos’ta Erdoğan’ın “Van Minit” çıkışını herkes bilir ama arkasından 15 sonra yaptığı “Benim lafım moderatöreydi” manevrasını pek bilmez. Böyle olunca da zaman zaman bu söylem ile Akp içinde saflar sıkılaştırılıp, göğüsler kabartılır ve tabi gözler yaşarır!
  3. MONTAJ: Para sayma makinaları, sıfırlama diyalogları, Rıza Zarrap’ın ABD’deki itirafları sanki büyük bir yapbozun parçaları gibi birbirini tamamlıyordu. Tam hırsız iş üstünde yakalandı diyecekken, hakim kararlarıyla tutanak altına alınmış tüm ses kayıtları tek bir kelime ile sıfırladı “montaj”!!
  4. KUMPAS: Ergenekoncuların darbe planları, birçok delil ile ayan beyan ortaya konmuşken, ses kayıtlarından biri olan Orgeneral Çetin Doğan’ın “İstanbul’a çökeriz” ifadeleri bile yalanlanmamışken, bir anda siyasi bir manevra ile herşey tersine dönüverdi. İlk olarak Yalçın Akdoğan tarafından dillendirilen “Kumpas” söylemi ile tüm Ergenekoncular sütten çıkmış “Ak” kaşık oluverdiler. Tüm Akp’liler de tabi ki buna inandılar.
  5. KANDIRILDIK: Bu ifade için çok birşey söylemeye gerek yok sanırım. Bu sihirli ifade Erdoğan’ın köşeye sıkışıp da 180 derece ters manevra yapacağı zamanlarda günah çıkarmak için kullandığı etkili bir söylem.
  6. LOBİ: Akp iktidarı tarafından, ekonomik başarısızlıklar, yüksek faiz, fiyat artışları, hatta patates ve soğan fiyatlarının ani artışlar bile “Lobi” tamlaması ile açıklanabilmektedir. Faiz lobisi belki kulağa hoş gelirken ilk defa duyduğumuz patates lobisi bile seçmen tarafından yadırganmadı, gönülden kabul gördü.
  7. ZİLLET İTTİFAKI: Akp, oylarının düştüğünü idrak eder etmez gizli yandaşı Mhp ile ittifak yapıp, birlikteliğin adını da “Cumhur İttifakı” koydular. Tüm geçmiştieki çatışmalara, hakarete varan karşılıklı ithamlara rağmen olabilir diyeceksiniz. Onlar için olabilir de muhalefet için olamaz. Muhalefet de “Millet İttifakı” yaptı yapmasına ama bir anda “Zillet İttifakı” gibi bu tür bir aşağılayıcı ifadeye maruz kaldılar.
  8. FETÖ: Dünyada örneği olmayan ve mantık sınırlarını zorlayacak kadar saçma olan bir darbe kalkışması ile bir anda binlerce kişi F.tö suçlaması ile karşı karşıya kaldı. Başörtülü anneler, nineler, dedeler, hatta dolaylı olarak çocuklar bile bu suçlama ile mağdur edildi, hapse atıldı, mallarına çöküldü. Hukukta yeri olmayan bir dayatma ile “Suçsuzsan çıkarsın” denilmesine rağmen, Mahkeme neticesinde berat edenlere bile tahammül gösterilmeyip tekrar tutuklanarak hapse atılmaları sağlandı. Neticede herkes bu ifadeyi ne yazık ki doğruymuş gibi kabullendi. Bu itham, Sefillerdeki “Kürek Mahkumu” ifadesi ile bir nevi benzerlik gösteriyor.
  9. MASKE: Tüm dünyayı etkileyen Corono virüs salgını ile ile tüm ülkeler savaşa girişti. Test, aşı ve halka yapılan mali destekler milyar dolarları bulurken Türkiye yani Akp bu savaşı, maliyeti 5-10 kuruş belki edebilecek “maske” ile halletti, yetmedi üstüne bir de IBAN numarası ile halktan para topladı. Ev hapsinden başka hükumet ne tedbir aldı diyecek olsanız, “E maske dağıttı ya!” diyeceklerdir.
  10. HAİN: Bu artık Akp taraftarlarının kullandığı çok beynelmilel ama çok da etkili bir söylem. Kendileri Dolmabahçe Mutabakatı adı altında Hdp ile oturup anlaşma yapabiliyor, terörist başını TRT’ye çıkarabiliyor ama muhalefet Akp karşıtı her ne yapıyorsa bir anda Hain ilan edilebiliyor. Ekonominin eleştirilmesi dahi hainlik için yetiyor. Kendileri Rusya’yla masaya oturur ABD NATO diyenler hain olur, bir bakarsınız ABD Trump ile dost olur karşı taraf yine hain olur. Kısacası sürekli biatçı iken bir kerecik bile Akp’ye kaşı ifadeniz “Hain” olmanız için yeterlidir.
  Bu listeye daha bir çok ekleme yapılabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin