‘Erdoğan’ın kutuplaştırma politikaları kaybetti’

Gazeteci Yazar Ali Yurttagül, Erkam Tufan Aytav’ın sunduğu 30 Dakika’ya katıldı. 31 Mart yerel seçimlerini değerlendiren Gazeteci Yazar Yurttagül, bu seçimde Erdoğan’ın kutuplaştırma politikasının kaybettiğini söyledi.

Yurttagül, “CHP adayının dürüst, doğru ve kararlı duruş sergilemesinden dolayı YSK başka seçeneği kalmadı, AA’yı eleştirmek zorunda kaldı. Bu Türkiye için büyük bir kazanım, hiç değilse belli kurumların ayakta kaldığını gösteriyor.” dedi.

Yurttagül, AA’nın Türkiye’nin en üst hakimi, bir Yüksek Hakim tarafından eleştirilmesinin kolay hazmedilir olmadığını kaydetti.

Yurttagül şu değerlendirmeleri yaptı:

“Ankara ve İstanbul’un AKP’den el değiştirmesi sürpriz değil. Bütün sondajlar böyle bir gelişmeyi öngörüyordu. Manşet atsaydım, ‘Erdoğan’ın kutuplaştırma politikası derin bir yenilgi aldı’ manşetini atardım. Ekonomik kriz bunlardan biri. Birçok faktör var. Ancak ana faktörlerden biri Erdoğan’ın kutuplaştırma politikasıydı. Biliyorsunuz, Erdoğan 2013 Gezi Olayları’ndan sonra; muhafazakar, Müslüman, laik kırılma hattının üzerine oynadı. Ve böylece uzun zaman kendi iktidarını pekiştirecek bir çoğunluğa oynadı. Fakat bu stratejiyi, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin bu cepheden kopması, CHP’nin kendini bu eski laik köşeye sıkıştırmaktan özenle kaçınması, Erdoğan’ın bu politikasını tamamen boşa çıkarttı. Artık Türkiye’de kırılma hattı, demokrasi ile despotik bir gelişmeye karşı başkaldırma arasında sürmekte. İşte bu kırılma hattında kaybetti Erdoğan. Olmayan hukuk devleti, yolsuzluklar, vs. Yani son 3-4 içinde Türkiye’de yaşadığımız, artık sürdürülemez bir politikanın ekonomiyi vurmasıyla da geniş toplumsal kesimler, özellikle de büyükşehirlerde bunu yakından gördü. Ve artık istikbalinin Erdoğan ve Erdoğan’ın politikasında olmadığını anladı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin