Erdoğan’ın korumaları Bosna polisiyle kavga etti

NECDET ÇELİK | BOSNA HERSEK

Uluslararası bir toplantı için Bosna Hersek’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları, havaalanında Bosna polisine silahlarını teslim etmeyi reddedince, iki taraf arasında sözlü kavga çıktı. İtişme kakışma raddesinde önlenen tartışmayı doğrulayan Bosna sınır polisi, Erdoğan’ın korumalarını kibirli, kaba ve profesyonellikten uzak olarak tanımladı.

Erdoğan’ın korumaları 2017 yılında da Amerika’da bazı gösterici ve gazetecilere saldırmış ve darp etmişti. İki ülke arasında diplomatik krize yol açan olay uzun süre tartışılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’na katılmak ve resmî temaslarda bulunmak üzere dün Bosna Hersek’e gitti. Dnevni Avaz’da yer alan habere göre, Erdoğan’ın korumaları Saraybosna Havaalanı’nda Bosna polisine silahlarını teslim etmek istemedi.

Yerel yetkililerin ısrarı üzerine korumalarla Bosna polisi arasında sert tartışmalar yaşandı. Tartışma, korumalarının silahlarını kuşanmasıyla daha da sertleşti. Dnevni Avaz, Erdoğan’ın uçağın merdivenlerinde gözükmesiyle, kavganın yerini homurdanmalara bıraktığını not etti.

‘TUTUKLAMAYI GEREKTİRECEK NE VARSA YAPTILAR’

Olayı haberleştiren Dnevni Avaz gazetesi, yaşananlar için ‘söz düellosu’ tabirini kullanırken, Erdoğan’ın korumalarının davranışını ‘itici’ olarak yorumladı. Kavgayı gazeteye doğrulayan Bosna Hersek Sınır Polisi şefi Zoran Galiç, “Erdoğan’ın korumaları prosedürlere ve kontrollere uyumayınca itişme kakışma safhasına gelindi. Tutuklanmayı hak edecek özgürlüklerinden mahrum olmayı gerektirecek şeyler yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Sınır Polisi Şefi Zoran Galiç, akşam saatlerinde N1 televizyonuna içini döktü. Sorunun, bu tür ziyaretlerdeki standart prosedürü uygulamak istediklerinde ortaya çıktığını dile getiren Galiç, yaşananları şöyle anlattı: “Biz yasalara göre, VIP personeline uygulamamız gereken minimum kontrolleri yapmak istedik. Fakat bize karşı, kibirli, kaba, münasebetsizce ve profesyonellikten uzak davrandılar. Biz onlar gibi karşılık verseydik, fiziki temasa dönüşen açık bir kavga yaşanacaktı. Kurallarımızı uygulamaktan vazgeçmediğimizi gördüler. Türkiye’de aynı şekilde davransaydık bizi tutuklarlardı.”

BÜYÜKELÇİLİK: BÜYÜTMEYELİM

Kavga haberlerinin medyada yayılması üzerine Saraybosna Türk Büyükelçiliği, N1 televizyonuna yazılı açıklama gönderdi. Açıklamada, ‘sözlü atışma’ olarak tanımlanan olayın hızla çözüldüğüne vurgu yapılarak, yaşananların abartılmaması istendi. Kısa açıklamada şöyle denildi: “Kavga ve fiziksel bir çatışma yaşanmadı. Kısa süreli sözlü atışma hızla çözüldü, olayda abartılacak bir şey yok. Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkiler çok iyidir. Böyle önemli bir ziyaret bu kadar basit bir olayın gölgesinde kalmamalıdır.”

‘ERDOĞAN GÜLENCİLERİ YİNE İSTEDİ’

Öte yandan Erdoğan, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle buluşmasında ülkedeki Hizmet Hareketi üyelerinin iadesini bir kez daha gündeme getirdi. Dnevni Avaz’da yer alan ve Cumhurbaşkanlığı ofisinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye dayandırılan habere göre Erdoğan, birkaç yıldır her görüşmede olduğu gibi ‘Gülencilerin’ iadesini yine gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, bu konuyu müzakere edebileceğini, ancak Boşnak üye Şefik Caferoviç’in konuya daha vakıf olduğunu ifade etti. Söze giren Caferoviç ise, “Bu konu yasalara uygun ele alınmalıdır.” dedi.

Erdoğan’ın iadesini istediği kişi sayısını Jurnal.info gazetesi 8 olarak bildirdi. Avdo Avdiç imzalı haberde, “Talebinin gerçekleşmemesi durumunda Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerini, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulacağı sözleriyle tehdit etti.” ifadeleri kullanıldı. Haberin devamında, Türk öğretmenleri yasaları çiğneyerek ülkeden gönderen Moldova’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde mahkum olduğunu hatırlattı.

http://tr724.wpengine.com/abd-kongresinde-koruma-siddetini-kinayan-tasari-saldiri-erdogan-hukumetinin-davranis-modeli/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin