Erdoğan’ın ‘istenmeyen kişi’ çıkışına 4 ülke ve AP’den cevap geldi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 büyükelçiliğin Osman Kavala açıklamasıyla ilgili ‘istenmeyen kişi’ çıkışına tepkiler gelmeye başladı. 4 ülkenin dışişleri bakanlıkları konu hakkında açıklamada bulundu. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de, Erdoğan’ın açıklamasına “Yılmayacağız.” diyerek tepki gösterdi.

Bu arada, Hollanda basınında yer alan bir haber nedeniyle yayılan “Hollanda Büyükelçisi sınır dışı edildi” iddiası, Dışişleri Bakanlığı kaynakları tarafından yalanlandı.

Recep Tayyip Erdoğan, Osman Kavalı’nın tahliye edilmesini isteyen 10 büyükelçiyle ilgili, “Dışişleri bakanıma, bu 10 tane büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini bir an önce halledeceksiniz’ dedim.” sözlerine ilk tepkiler gelmeye başladı.

NORVEÇ: DAVAYA BAKIŞIMIZI TÜRKİYE ÇOK İYİ BİLİYOR

Norveç hükümetinin iletişimden sorumlu direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi gerektirecek hiçbir şey yapmadı.” dedi. Türkiye’nin, Norveç’in bu davaya bakışını çok iyi bildiğini anlatan Maaseide, “Türkiye’yi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında taahhüt ettiği demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uymaya çağırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

AFP, İsveç’ten de benzer bir açıklama geldiğini aktardı. Her iki ülke yetkilileri de Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildirdi.

DANİMARKA: DEĞERLERİMİZİ MUHAFAZA EDECEĞİZ

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak ise, Erdoğan’ın Osman Kavala’yla ilgili açıklamalarından dolayı hedef aldığı 10 ülkenin son gelişmeler hakkında aralarında görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi. Söz konusu 10 ülkeden Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, bakanlığının Türk makamlardan herhangi bir resmi bildirim almadığını ancak dost ve müttefikleriyle temas halinde olduklarını belirtti. Kofod, “Ortak bildiride de ifade edildiği şekilde, değerlerimizi ve ilkelerimizi muhafaza etmeye devam edeceğiz.” dedi.

AP BAŞKANI SASSOLİ: YILMAYACAĞIZ

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de, Erdoğan’ın açıklamasına “Yılmayacağız” diyerek tepki gösterdi. Sassoli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işareti. Yılmayacağız. Osman Kavala için özgürlük.” ifadelerini kullandı.

ABD ve Fransa büyükelçilikleriyle Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin