“Erdoğan’ın geleceği Müslüman-Hıristiyan çekişmesine bağlı,14 Nisan’da Ayasofya’da Cuma namazı kılacak”

Daha önce Türkiye’de gündeme gelen Ayasofya’nın referandum öncesi ibadete açılması konusu bugün Yunan basınından gündeminde. Yunanistan’ın çok okunan haber portallarından newsIT.gr’de yer alan habere göre, Tayyip Erdoğan son bir koz olarak referandumdan hemen önce Cuma namazını Ayasofya’da kılmaya hazırlanıyor. Tarih ise 14 Nisan olarak ifade ediliyor. Yunan basını seçilen tarihlerin yalnızca referandumla ilgili olmadığının da altının çizdi. Erdoğan’ın kendi geleceğini bir Müslüman-Hıristiyan çekişmesi üzerine kurmaya çalıştığının vurgulandığı haberde, 16 Nisan’ın Ortodokslar için dini anlam taşıyan Kutsal Cuma gününe de denk geldiği belirtildi

“Amaç gayet açık. Erdoğan kendisini Türkiye’nin yeni sultanı yapacak referandumdan hemen önceki Cuma Ayasofya’da namaz kılmayı tercih ediyor” denilen haberde Erdoğan’ın hem batıya hem de kendisine dönük desteklerini sağlamlaştırmak istediği “bozkurtlara” ve “aşırı sağa” bir mesaj vermek istediği belirtiliyor.

Haberde Tayyip Erdoğan’ın dünkü “Batılılar sokakta yürüyemeyecek” sözleri hatırlatılırken Erdoğan’ın kendi geleceğini bir Müslüman – Hıristiyan çekişmesi üzerine kurmaya çalıştığı vurgulanıyor. Seçilen zamanın yalnızca referandumla ilgili olmadığının da altının çizildiği haberde 16 Nisan’ın Ortodokslar için dini anlam taşıyan Kutsal Cuma gününe denk geldiği belirtiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin