‘Erdoğan’ın fetvacısı’ Karaman köşe yazarlığını bıraktı

Hayrettin Karaman

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen teolog Hayrettin Karaman köşe yazarlığına veda etti. Karaman Yeni Şafak’taki köşesinden, “Artık hastayım ve yorgunum, ‘sorulara cevaplar’ yazısı yazacağım.” ifadelerini kullandı,

Hayrettin Karaman 1995 yılından itibaren Yeni Şafak gazetesinde yazdığı belirterek, “Hâsılı köşe yazarlığı çileli bir iştir, buna rağmen 86 yaşıma kadar yazmaya devam ettim. Şimdi artık hastayım ve yorgunum. Bu yüzden bu son yazıma kadar olduğu gibi köşe yazısı yazmayacağım, sıhhatim elverdiğince pazar günleri bir köşede çıkacak ‘sorulara cevaplar’ yazısı yazacağım” sözleriyle köşe yazısı yazmayı bıraktığını duyurdu.

Karaman, “Kimi yazılarım istemediğim halde hak etmeyen bazılarını incitmiş olabilir, onlardan affımı ve haklarını helâl etmelerini dilerim” ifadesini kullandı.

‘Rüşvet yolsuzluk değildir’

Hayrettin Kahraman geçmişte tartışmalı birçok yazı kaleme almıştı. Erdoğan’ın ‘başkan’ seçilebilmesi için yapılan referandumda “Hayır” diyenler için “yabancılaşmış parçalarımız” ifadesini kullanan Kahraman, Yahudilere, Hristiyanlara ve diğer din mensuplarına yaşam hakkı tanındığı gibi ‘hayırcılara’ da tanınacağını söylemişti.

Kahraman ayrıca ‘Rüşvet yolsuzluk değildir’ ve ‘devletin ve din-i İslam’ın bekaası için insanlar feda edilebilir’ diye fetva vermişti.

1 YORUM

  1. Hayrettin Karaman, hayatı boyunca dine hizmete etmete çalışmış bir din alimidir. 85 yaşındadır. Hizmetimize zulmedenler -ya da en azından bir kısmı için- “bu fetvalar olmasaydı zulmetmezlerdi” diyen biriyle karşılaşmadım. Hayrettin Hocaefendinin maddi-mavevi bütün rahatsızlıkları için Şafii Hakiki’den (C.C), en karibüz zamanda şifa dilerim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin