Erdoğan’ın eski danışmanın CEO’luk yaptığı maden şirketine her şey serbest!

Tokat’ın Erbaa ilçesi yakınlarındaki Sakarat ve Boğalı Yaylaları’nda altın madeni arama faaliyetlerinin başlamasına yöre halkı karşı çıkıyor. Köylülerden biri “Razı değiliz, beşikteki çocuklar bile razı değil” dedi.

Diğer yandan bölgede siyanürle altın arayan Verusa Holding’in CEO’sunun, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın 6 yıl danışmanlığını yapan Ömer Özbay olduğu ortaya çıktı. Özbay, Erdoğan’la ilgili “Bir Lider Doğuyor” kitabının yazarıydı.

Gazeteci Bahadır Özgür şirketle ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Özgür, “Verusa Holding, 2018-19 yıllarında kimsenin alamadığı 19 ruhsatı alarak, Türkiye ve bölgenin en büyük boksit maden yataklarının tek sahibi oldu. Çevre için en feci madenlerden. Ama hiç ÇED istenmiyor. Her tarafta köylüler, çok güçlü şirketlere kafa tutuyorlar.” dedi.

Geçtiğimiz dönemde Verusa Holding Tokat’ın Erbaa ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.10 milyon TL sermaye ile Galata Altın İşletmeli A.Ş kuran Verusa Holding, maden ruhsatını devrederek yapılacak tüm faaliyetleri bu şirket adıyla yapmaya karar verdi.
Yöre halkı tarım ve hayvancılıkla geçindiği için altın madeninin arama faaliyetleri karşısında tedirgin.

2 YORUMLAR

  1. Lütfen imla kurallarına dikkat!…
    “Danışmanın” değil “Danışmanının” olacak.
    Haber başlıklarında bir daha böyle hata yapılırsa tr724′ u takip etmeyeceğim artık.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin