Erdoğan’ın diploma fotokopisini onaylatan şoför: Kaza geçirdim, geçmişi hatırlamıyorum

Türkiye Noterler Birliği’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotokopi diplomasını ‘aslı gibidir’ diye onaylayan noter kâtibine soruşturma açmayan notere verdiği uyarı cezası sonrasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, İstanbul 15. Noterliği’ne fotokopi diplomayı gönderen kişi, o dönem Başbakanlık’ta Özel Kalem Müdürü olan Hasan Doğan’ın şoförü Hasan Tükenmez idi. Noter kâtibi, fotokopiyi ‘aslı gibidir’ şeklinde onayladıktan sonra arkasında Tükenmez’in adı ve soyadını da yazdı. Tükenmez’in Erdoğan’dan vekâlet almadan noterden bu işlemi yaptırabilmesi ise soru işaretine sebep oldu.

Cumhuriyet’in telefonla ulaştığı Tükenmez, Başbakanlık’ta çalışırken kaza geçirdiğini, geçmişine ilişkin birçok şeyi hatırlamadığını, diplomanın noterde onaylatılmasıyla ilgili süreci de hiç hatırlamadığını savundu.

YSK ‘aslı gibidir’ onayına aldanmış!

İstanbul 15. Noterliği’nin diplomanın aslını görmeden fotokopisini ‘aslı gibidir’ şeklinde tasdik etmesi, YSK’nın da yanılmasına yol açtı. 10 Ağustos 2014’te yapılan seçim sonrasında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından iki yıl sonra Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, YSK’ya başvurarak diplomanın sahte olduğunu iddia etmişti.

YSK ise 14 Haziran 2016’da verdiği kararda, itirazı reddetti. Ret kararına, diplomanın İstanbul 15. Noteri’nce 27 Haziran 2014 tarihli “Dairemizce onaylanması istenilen işbu fotokopinin ilgilisi tarafından gösterilen ve iade edilen aslına uygun olduğu ve 2 örnek verildiğini onaylarım!” şeklinde onaylanması gerekçe gösterildi.

Seçim kurulları araştıramazmış!

Noter onaylı diploma örneğinin sahteliğinin ancak mahkeme kararı veya aynı kuvvette bir başka belge ile ispatlanabileceği anlatılan kararda, seçim kurullarının delil araştırma ve toplama görevi bulunmadığı öne sürüldü. Oysa aynı YSK, 31 Mart yerel seçimlerine AKP’nin yaptığı itiraz üzerine İstanbul’da delil araştırmasına gitmişti.

http://tr724.wpengine.com/erdoganin-diplomasi-icin-sorusturma-acmayan-notere-uyari-cezasi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin