Erdoğan’ın atadığı Bursa belediye başkanı da TOKİ rezaletini unuttu

AKP, kentsel dönüşüm adı altında inşa edilen TOKİ konutlarıyla Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın tarihi mirasını ve çevresini yok etti. Tayyip Erdoğan’ın Ankara, İstanbul büyükşehir belediye başkanlarını görevden aldığı süreçte istifa eden ve siyaseten görevden alınan Recep Altepe döneminde  inşaa edilen TOKİ konutları tartışılmaya devam ediyor.

Bursa, Yeşil Camii, Emir Sultan Camii, Ulu Camii, Muradiye Külliyesi, Muradiye Camii, Daye Hatun Camii, Koza Han gibi onlarca tarihi eserin siluetinin önüne 23 katlı binalar dikilmek suretiyle adeta tarih ve çevre katliamı yapıldı.

İLK İŞİM YIKMAK DEMİŞTİ

Görevden alınan Altepe’nin yerine başkanlığa getirilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilk icraat olarak bu konutları yıkma sözü vermişti. Erdoğan’ın atadığı yeni başkan Aktaş, 7 yıl önce inşa edilen ve kentin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle çokça eleştirilen 23 katlı Doğanbey Toplu Konutları için “Allah ömür verirse o konutları yıkacağım” diye konuştu. Kamuoyundan gelen tepkilere rağmen konutlarla ilgili hiçbir işlem yapılmıyor.

Yeni başkan Akktaş, Doğanbey’de 3 bin 200 konutun bulunduğunu alanın yıkılmasıyla ilgili maliyetin 900 milyon lira civarında olacağını daha önce açıklamıştı.

Aktaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yunuseli Havalimanı’nı kapatmayı düşündüğünü ifade etmesi ve sonrasındaki gelişmeler Doğanbey toplu konutlarının Yunuseli’ne taşınacağı ya da buradan elde edilecek gelirle 23 katlı binaların yıkılmasını gündeme getirmişti.

OSMAN GAZİ BAŞKENT YAPTI

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi, Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmak üzere olduğu 1299 yılında Bilecik, Yarhisar ve İnegöl’ü fethederek Osmanoğulları Beyliğinin bağımsızlığını ilan etmiş, 1301 yılında Yenişehir ovası ve civarının fethedilmesi ile de Yenişehir Osmanlı Devletinin ilk başkenti yapmıştı.  1326 yılında Bursa’nın alınmasıyla Bursa başkent  oldu. Bölgedeki  zengin tarihi eser ve yapıların yanısıra İpekyolu’nun son duraklarından biri olduğu, Bursa merkezdeki eski şehir ve yerleşim alanı her daim faal ve korunmuş olarak günümüze kadar geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin