Erdoğan’ın Amsterdam’da yüzde 72 oy alması Hollanda’yı şaşırttı: ‘Entegrasyon adına düşündürücü’

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ni Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın kazanmasının yankıları sürüyor.

Hollanda’da Erdoğan’ın yüzde 71, Cumhur İttifakı’nın yüzde 72 oy almasını değerlendiren Hollanda Demokrat 66 Milletvekili ve Entegrasyondan Sorumlu Bakan Danışmanı Jan Paternotte, “Hollanda’da yaşayan Türkler den Erdoğan için desteğin yüzde yetmişlere çıkması son derece düşündürücü. Entegrasyon adına iyi değil.” yorumunda bulundu.

Erdoğan’ın yüzde 52 ile zaferini ilan etmesinden sonra Başkent Amsterdam’da AKP destekçilerinin arabaları ile sokaklarda seçim sonuçlarını kutlaması Hollanda medyasında yer buldu. Gazete ve televizyonlara konuşan, soyal medyadan görüşlerini paylaşan Hollandalılar, “Bu kadar Erdoğan’ı seviyorsanız ülkenize geri dönün.” çağrısı yaptı.

ZÜRCHER: ERDOĞAN’A BAĞLI KURULUŞLAR SEÇMENİ DESTEKLİYOR

Leiden Üniversitesi’ndeki Türk dilleri ve kültür bölümü Profesörü Erik-Jan Zürcher, AKP’nin Hollanda’da aldığı oy oranını şöyle yorumladı: “Bu kişiler her şeyden önce Erdoğan’ın partisine bağlı kuruluşlar tarafından sağlanan destekler ile hareket ediyor. Bu örgütler, örneğin muhalefetin yapmadığı sandık merkezlerine ücretsiz ulaşım sağlıyor, çünkü Hollanda’da çok daha  iyi organize edilmiş durumdalar. AKP parti destekçileri genel olarak Türkiye’ye daha çok odaklanmakta ve çoğunlukla Erdoğan’a dayanarak Türk medyasını takip etmektedir, bu yüzden Türk olan bir şeye oy verme eğilimindedirler.”

Hollanda birinci kanalı NOS Eenvandaag Yayın Müdürü Jan Ponsen ise seçimleri yorumlarken, şu ifadeleri kullandı: “ Erdoğan’ın kazandığı çok kötü, çok talihsiz. Türkler bundan böyle demokratik bir ortam dışında yasayacaklar. Demokrasi artık adı var kendisi yok. Türkler artık kapalı kafeste yaşamaya karar verdi.”

 

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin