Erdoğan’ın açtığı davayı reddedecek bir hakim var mı?

YORUM | MEHMET TAHSİN

Ak Parti milletvekillerinin sırf eşlerinin başı kapalı olduğu için Çankaya Köşkü’nde düzenlenen resepsiyona eşsiz davet edildiği günleri hatırlarsınız. İşte o günlerde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bu tutumunu eleştiren gazeteci Eyüp Can, 2003 yılında Zaman’da yayınlanan yazısının başlığını “Sezeryan Usulü Demokrasi” koymuştu.

Ahmet Necdet Sezer bu yazıya karşı dava açtı. Dava uzun süre devam etti. Bu esnada Adalet Bakanı olan Cemil Çiçek, defalarca mahkemeye yazı yazarak bu davanın akıbetini sordu. O günlerde Zaman’ın avukatları, “Meclis başkanı üzerinden mahkemeye yazı yazarak bu ölçüde bir baskı kuruluyorsa davayı kaybetmemiz sürpriz olmaz” demişlerdi. Neyse ki davanın görüldüğü mahkeme, baskılardan etkilenmedi; yazıyı ifade ve basın özgürlüğü kapsamında sayarak davayı reddetti.

17/25 Aralık’tan sonra haklarında yayınlanan olumsuz haberlere karşı yüzlerce (belki binlerce) dava açan Erdoğan ve yakınları adliyelerde inanılmaz bir baskı mekanizması kurdu.

O günlerde İstanbul adliyesinde hâkimlik yapan bir sınıf arkadaşımla karşılaştım. Neredeyse 20 yıldır karşılaşmamıştık. Gazetede çalıştığımı söyleyince, siz de aynı sektördesiniz diyerek, Berat ve Serhat Albayrak kardeşleri temsil eden bir avukatın kendisini nasıl tehdit ettiğini anlattı. Albayrak kardeşlerin açtığı bir dava ile ilgili görüşen avukat F.S., “bu dava Beyefendi’nin takibinde, kararınızı ona göre verin hâkim bey” dediğinde, “vallahi ben Beyefendi’ye değil önümdeki dosyaya göre karar veririm” cevabını vermiş. Şimdi o hâkim nerede mi? Tabii ki hapiste!.. Eminim bu ve benzeri baskı ve tehdit örnekleri sayılamayacak kadar çoktur.

O günden sonra Erdoğan ve ailesini eleştiren haberlere karşı yüzlerce tazminat davası açıldı. Bu davaların hepsinde de astronomik rakamlarda tazminatlar istendi. Böyle bir dava dosyası önüne gelen yargı mensuplarının gelen talepleri onaylamak dışında bir alternatifi kalmadı. En küçük bir eleştiri söz konusu olduğunda tazminat davaları açılıyor, hakimler dosyaya değil davayı açana göre kararlarını vererek koltuklarını koruyabiliyorlar. Ne acı bir durum!..

17/25 Aralık haberleri, MAN adası belgeleri haberleri, Panama belgeleri haberleri, Berat’s Box vs… Bu haberlerin onda biri herhangi bir gelişmiş demokrasi olan ülkelerde çıksa on defa hükümet düşer, sorumluları yargı önünde hesap verirdi. Türkiye’de haber yüzde yüz doğru bile olsa bunu konuşan ve yazan herkes on binlerce liralık tazminatı göze almak zorunda.

Geçen hafta çıkan haberlerde CHP Grubunda, Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği tazminatları ödemek üzere bir fon oluşturulması kararlaştırıldığı yer aldı. Milletvekillerinin üç ayda bir aldığı maaşlarından 5’er bin liranın bu fona aktarılacakmış. Ödenen tazminat rakamlarına bakıldığında bu para yeterli olur mu emin değilim. CHP lideri Kılıçdaroğlu geçen Eylül ayında, Man Adası iddiaları nedeniyle İstanbul’da açılan 3 ayrı tazminat davasında ödemeye mahkûm edildiği toplam manevi tazminat bedeline karşılık 909 bin 353 lirayı, İstanbul 3. İcra Dairesi’ne yatırdığını medyadan öğrendik. Dile kolay… Neredeyse 1 milyon lira!..

Türk hukukunda manevi tazminatın sebepsiz zenginleşme teşkil etmemesi ve hakkaniyete uygun olması şartı var. Ama söz konusu Cumhurbaşkanı ve yakınları olunca nedense bu dikkate alınmıyor.

Son örnek TR724 Genel Yayın Yönetmeni Veysel Ayhan’a açılan manevi tazminat davası oldu. 2015 yılında Alkım Yayınları tarafından basılan, 17/25 Aralık ve sonrasında iktidarın yaptıklarını eleştiren kitaba karşı önce Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açıldı, ardından da manevi tazminat davası. O dönemde medyada yer alan iddiaları derleyen Gazeteci Veysel Ayhan, iddiaların tamamının kaynaklarını da belirtmesine rağmen tazminata mahkûm olmaktan kurtulamadı. Kararı veren İstanbul Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi Murat Umutlu, Veysel Ayhan’ı Erdoğan’a manevi tazminat ödemeye mahkûm ederek, 70 bin liranın 2015 yılından itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

Ayrıca, Veysel Ayhan hakkında aynı kitap nedeniyle Erdoğan’ın şikayeti üzerine açılan hakaret davası halen devam ediyor. Uygulamada hakaret suçlarında ceza ve tazminat davalarının birlikte görüldüğü hallerde, hukuk mahkemeleri ceza yargılamasının sonucunu bekler. Küçük bir ihtimal olmakla beraber, ceza mahkemesinden beraat çıkması halinde verilen tazminat kararı hak ihlaline ve hukuksuzluğa sebep olacaktır. Nedense davacının kimliği hakimleri bu konuda acele ederek yanlış kararlar vermelerine yol açabiliyor.

Zaman zaman milletvekili maaşlarının yüksekliği tartışmaları yaşanır. Genelde iktidar ve muhalefetin üzerinde ittifak ettiği tek konu vekil maaşlarının artışı ve sosyal hakların iyileştirilmesi olur. Muhalefet açısından bakıldığında haklılık payı var. Zira aldıkları maaşın hatırı sayılır bir kısmını muhalefet yaptıkları için tazminat olarak iktidar vekillerine ödemek zorundalar.

İKTİDAR = MAAŞ + TAZMİNAT + …

13.07.2018: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu üç ayrı davada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a toplam 95 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

20.09.2018: CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para transferi yaptıkları iddiaları nedeniyle İstanbul’da açılan 3 ayrı tazminat davasında ödemeye mahkum edildiği toplam manevi tazminat bedeline karşılık 909 bin 353 lirayı, İstanbul 3. İcra Dairesi’ne yatırdı.

16.10.2018: Can Dündar, Cumhuriyet gazetesinde 2014’te kaleme aldığı köşe yazıları ve yazı dizisiyle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 10 bin lira tazminat ödeyecek.

08.11.2018: Evrensel, Paradise Paper belgeleri karikatürü için Binali Yıldırım ve oğluna 10 bin TL tazminat ödeyecek

13.11.2018: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Man Adası iddiaları” nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 130 bin lira tazminat ödemesine karar verildi.

29.11.2018: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarına 190 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

04.12.2018: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e açtığı bir milyon liralık manevi tazminat davası başladı.

14.12.2018: Binali Yıldırım’ın Cumhuriyet’e açtığı davayı eleştiren Barış Yarkadaş, 20 bin TL tazminat ödeyecek!

27.12.2018: Berat Albayrak, CHP’li Erdoğdu’dan 33 bin TL tazminat kazandı.

07/01/2019: CHP İstanbul eski Milletvekili Eren Erdem’e Bakan Berat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan dava sonuçlandı. Erdem’in 18 bin TL tazminat cezası ödemesine karar verildi.

10.01.2019: Barış Yarkadaş, “Başbakan Binali Yıldırım’ın Fikirtepe’deki arsası için özel sözleşme yapıldı” haberi için Binali Yıldırım’a 10 bin TL tazminat ödeyecek

1 YORUM

  1. Eski Sovyet ülkelerinden birinin Millet Meclisine uzman olarak davet edilmiştim. Az sayıdaki muhalefet milletvekillerinden biri: “muhalefete yeterli imkan tanınmıyor” diye sitem edince, Meclis Başkanı, açık açık: “tamam bundan sonraki seçimlerde size daha çok milletvekili veririz” demekten çekinmemisti…
    Sizin bu makalenizden sonra, Erdoğan Türkiye’sinin ne kadar adaletli olduğunu göstermek için, Sayın Erdoğan’ın açtığı birkaç davayı reddedecek hakimler çıkacağından emin olabilirsiniz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin