Erdoğan’dan TÜSİAD’a açık tehdit: Bunun hesabını sormasını bilirim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sistemi, İstanbul seçiminin iptali ile ekonomi ve yargı konusunda eleştiriler yönelten TÜSİAD yönetimini hedef aldı. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan’ın ismini anan Erdoğan, açıkça tehdit etti: “Ben sizin 12 yıl önce durumunuzu da bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunu teşhir ederim. Türkiye’yi dışarıdan vuran vuruyor ama içeriden vuranlara günü gelir hesabını sormasını da bilirim.”

Tuncay Özilhan önceki gün YİK toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin kurumsal yapısı oturtulamadı. İstanbul seçimlerinin iptali ile siyasal gerilimin devam edeceği belli” demişti. Özilhan, ekonomik krizle ilgili de şu eleştiriyi getirmişti: “Rezervler eriyor, halkın alım gücü azalıyor. Enflasyonda 121. sıradayız. Yargının bağımsızlığı 111., yargıda hak aramada 109., basın özgürlüğünde 129. sıradayız. Bu nedenle ekonominin düzelmesi için hukuk ve adalet sisteminin düzelmesi gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenin iftar programında, iç güvenlik birimleri mensuplarıyla bir araya geldi. Burada konuşan Erdoğan, “Şunu bilin ki Türkiye’yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor ama içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan bilgilere göre Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“Seçim öncesine yalan yanlış haberlerle insanımızın sinir uçlarıyla oynandığını görüyoruz. Sosyal medyada toplumsal gerilim için çok çaba harcanıyor. Bizlere düşen milletin emanetine sahip çıkmaktır. Seçim güvenliğinin temini konusunda bugüne kadar takdiri şayan başarılar yakalayan emniyet teşkilatımızı yalan yanlış bilgilerle töhmet altında bırakmak mümkün değildir.

“Bunu bu şekilde açıklamak istemezdim”

Dün TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın, bunu bu şekilde açıklamak istemezdim, buram buram demokrasi hazımsızlığı ve istatistik cinliği yapan konuşmasını üzüntüyle dinledim. Bu tür istatistikler asla adil olmadığını bildiğimiz çevrelerin ürünüdür.

Benzer istatistiklerde Türkiye’nin çok iyi olduğu nice alanlar var. İş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43’üncülüğe çıktık, bunu görmez. Ekonomik endekslerde 180 ülke içinde 68. sıradayız. Bu kişi bizi hep yüzlü sıralarda gösteren istatistik eğrileri üzerinden bize vurmaya çalışır. Beyefendi 12 yıl önce kişi başına milli geliri neydi, bugün ne?

“Dolarlar avrolar bizi kurtarmaz”

Sen o gün ekonomik olarak neredeydin, bugün neredesin? O günden bugüne firman ne kadar büyüdü? Arkadaşların ne kadar güçlendi? Onu hiç masaya yatırmıyorsun. Ben sizin 12 yıl önce durumunuzu, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunu teşhir ederim. Dışardan vuran vuruyor ama içerden vuranlara günü gelir hesabını sormasını da bilirim.

TÜSİAD niçin istihdama destek vermiyor, bunu hatırlatırım. Dev fabrikalar var. Ne olur 5-10 tane işsiz alsan. Bunları dert edinmiyorsunuz. Biz TÜSİAD’ın politik tarafgirlikten ziyade Türkiye’nin ekonomik mücadelesine yaptığı katkılarla gündeme gelmesini beklerdim. 1 hafta önce ziyaretime geldin, sizlerle neleri konuştuk? Bu dolarlar, bu avrolar sizleri kurtarmaz. Bu millet sizi kurtarırsa kurtarır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin