Erdoğan’dan Maduro’ya destek: Kardeşim dik dur, yanındayız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve birçok batı ülksi tarafından ‘gayrımeşru’ ilen edilen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya destek verdi. Erdoğan, “Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız.” ifadesini kullandı.

Erdoğan ve Maduro, birçok batı ülkesi ve demokrasi yanlıları tarafından ‘diktatör’, ‘otokrat’, ‘tek adam’ gibi kavramlarla tanımlanıyor.

DESTEĞİ, SÖZCÜ İBRAHİM KALIN DUYURDU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmesine ilişkin paylaşımda bulundu.

Kalın, mesajında şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak Türkiye’nin desteğini ifade etti ve ‘Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde bütün darbe girişimlerine karşı ilkeli duruşunu koruyacaktır.”

Kalın, mesajının sonunda “#WeAreMADURO” etiketine de yer verdi.

Maduro, Türkiye’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin hayranı olduğunu açıklamıştı. Geçen yılki Türkiye ziyaretlerinin birinde de dizi setine gitmiş ve ilginç pozlar vermişti.

ERDOĞAN VE MADURO ‘DİKTATTÖRLER’ LİSTESİNDE

Amerikan Time dergisi, 4 Mayıs 2018 tarihli sayısında yer verdiği “Tek adamın yükselişi” başlıklı listede Erdoğan’la birlikte Maduro’yu da saymıştı.

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian da geçen ay Erdoğan’ı ‘otokratlar listesi’ne almıştı. Erdoğan’ın olduğu listenin başlığı ‘Diğer diktatörler ve demagoglar.’ idi. Aynı listede Maduro’nun da ismi geçiyordu.

Venezuela lideri Maduro ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan  2016 yılından itibaren yakınlık kurdu. O yıl İstanbul’a gelen Maduro, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Venezuela lideri olduğunu belirtti. Maduro, geçen yıl içinde Türkiye’ye 4 kez resmi ziyarette bulundu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin