Erdoğan’dan bildiri açıklaması: Bu ifade özgürlüğü değil, hadlerini bildireceğiz!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli 104 amiralin yayımladığı Montrö bildirisi sonrası ilk kez konuştu. Yayınlanan bildiriyi ifade özgürlüğü olarak değerlendiremeyeceklerini anlatan Erdoğan, “Kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi, 104 tanesi bir araya gelerek darbe imaları içerek bildiri yayımlamak değildir.” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:Her şeyden önce bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem üslubu, yöntemi hem de yol açacağı açıkça belli olan tartışmaları itibariyle kesinlikle art niyetli girişimdir. Bunun adına ifade özgürlüğü diyemeyiz. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir.”

MONTRÖ’YE BAĞLIYIZ

“Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit edenlere, hadlerini yine milletimizle bildireceğiz. Montrö’den çıkmak gibi bir niyetimiz yok ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa her sözleşmeyi gözden geçirmekten çekinmeyiz. Bunları da uluslararası tartışmaya açarız. Amaç Montrö Sözleşmesiyle ilgili tartışmaya katkı sağlamaksa bunun mecrası bildiri yayımlamak değil, akademik dünyada görüş ifade etmektir.”

NE OLMUŞTU?

104 emekli amiral, önceki gece Montrö tartışmaları ve ‘takkeli’ Tuğamiral Mehmet Sarı ile ilgili bildiri yayımlamıştı. Bildiride, “Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz” denilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘104 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin