Erdoğan’a yakın işadamlarına Azerbaycan fırsatı: ‘Demirören’e piyango, Cengiz’e maden’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın işadamları Azerbaycan’dan büyük ihaleler alıyor. Demirören Holding 10 yıllığına Azerbaycan’daki şans oyunlarını satın alırken Erdoğan’a yakın müteahhit Mehmet Cengiz’e de yüz milyonlarca dolarlık maden ruhsatı verildi.

Mart ayında Bakü’ye giden Cengiz Holding yöneticilerinin İlham Aliyev hükûmetine ait Azergold yönetimi ile görüştüğü belirtilmişti. Söz konusu görüşmede Azergold Yönetim Kurulu Zakir İbrahimov ile bir araya gelen Cengiz Holding heyetinin başında Şeref Cengiz yer almıştı.

İbrahimov; AzerGold’un Chovdar altın yatağının sülfit aşamasını devreye alacaklarını belirterek, “Bir polimetalik ve 4 bakır cevheri ile 6 altın yatağını da işletmeye başlayacağız.” demişti.Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gashgaçay, Elbeidash ve Ağduzdağ maden yataklarının etüdü, araştırılması, araştırılması, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgili bazı sorunların çözümüne dair bir kararname imzalamaya hazırlanıyor.

Kararnamede Azerbaycan’da bulunan Gashgaçay, Elbeidash ve Ağduzdağ maden yataklarının etüdü, araştırılması, araştırılması, geliştirilmesi ve işletilmesi üzerinde çalışmak için Eti Bakır A.Ş.’ye, Elbeidash ve Ağduzdağ cevher yatakları 30 yıl süreyle Cengiz Holding’e ait Eti Maden bünyesindeki Artvin Madencilik A.Ş.’ye devredilecek.

Kalyon İnşaat, bölgenin yollarını yapmak için anlaşma imzalamıştı. Kalyon İnşaat’ın yaptığı Fuzuli ve Şuşa şehirlerini birbirine bağlayan yol inşaatının temelini Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev atmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin