Erdoğan’a, Tunus gezisini yarıda kestiren ‘Rabia’ tepkisi: Bizim böyle bir işaretimiz yok

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki gün sürmesi planlanan Tunus gezinin yarım günde bitirildiği ortaya çıktı. Sudan ile başladığı Afrika turunda Çad’ın ardından Tunus’a geçen Erdoğan, burada iki günlük temaslarda bulunacaktı.

Tunus’da yayınlanan Tunisie Numerique (TN)  adlı gazetede yayınlanan “Erdoğan, ‘hareketli’ ve ‘hayal kırıklığı içinde’ geçen yarım gün sonunda Tunus’tan ayrıldı” başlıklı haberine göre Erdoğan, kendisini havalimanında Dışişleri Bakanı’nın karşılamasından memnun olmadı. Aynı habere göre Erdoğan’ın korumaları havalimanında güvenlik görevlilerine güçlük çıkardı.

Artı Gerçek’in haberine göre, Erdoğan’ın Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişinde Rabia işareti yapmasına değinildi. Haberde, Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caied Essebsi’nin rabia işaretine tepki gösterdiği ve konuğuna “Tunus’un bir tek sembolü, bir tek bayrağı vardır, başka da işareti yoktur, ne Rabia ne başka bir şey” dediği ifade ediliyor. Erdoğan’ın daha sonraki temaslarında, Tunus’taki siyasi parti liderlerinin çoğunun görüşmeye ve onuruna verilen yemeğe katılmadığı da ileri sürülüyor.

Tunus’ta yayın yapan bir başka yayın organı Business News ise, Erdoğan’ın ziyaretini “Tunus’ta Bir Diktatör: Erdoğan” başlığıyla duyurdu. Haberde, “Erdoğan’ın bütün dış gezilerinde olduğu gibi Tunus’ta da gazeteciler ve sivil toplum aktivistleri tarafından protesto edildiği” ifadelerine yer verildi. Türkiye-Tunus ikili ekonomik ve ticari ilişkileri konusunda bilgiler veren haberin önemli bir kısmı da Türkiye’de hukuk, insan hakları ve basın özgürlüğüne yönelik ihlallere ayrılmış.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin