Erdoğan’a ‘TAMAM’ diyenler 2 milyon tweete ulaştı; bot hesaplardan atılan 300 bin ‘devam’ tweeti silindi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz tamam derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” ifadelerini kullanması üzerine muhalefetin sosyal medyada başlattığı ‘TAMAM’ kampanyası hızla artıyor. Şu ana kadar 2 milyona yakın ‘TAMAM’ hashtag’iyle tweet atıldı. Hashtag dünya birincisi oldu. CHP’li milletvekili Barış Yarkadaş ise AKP’nin kampanya karşıtı başlatığı ‘DEVAM’ hashtag’i ile bot hesaplardan atılan 300 bin paylaşımın Twitter tarafından silindiğini açıkladı.

Yarkadaş, “AKP’li troller karşı kampanya sözcüğü DEVAM için bot hesaplardan 300 bin twit attı. Twitter bunun üzerine, 300 bin sahte twiti yayından kaldırdı. Ve böylece AKP’nin kampanyası çöktü. Sahtekarlık da bir yere kadar…” dedi.

CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi cumhurbaşkanı adayları ile yüz binlerce sosyal medya kullanıcısı “Tamam” dedi. Erdoğan’ın sözleri üzerine ‘Tamam’ etiketi çok kısa süre içinde Twitter’ın dünya listesinde birinci sıraya yükseldi. “Tamam” etiketiyle atılan mesaj şu an itibariyle 2 milyona yaklaştı.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “4 Haziran’da bu iş T A M A M” diyerek Erdoğan’a cevap verdi. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Vakit tamam” dedi. “Tamam” etiketine cumhurbaşkanı adayları da destek verdi. İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “Tamam. Türkiye iyi olacak” ifadelerini kullandı. Saadet Partisi’nden cumhurbaşkanı adayı olan Temel Karamollaoğlu ise “Tamam. İnşallah” diye yazdı. Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın twitter hesabından “Ketılda arıza vardı. Onun için geciktim. T A M A M” mesajı paylaşıldı.

Facebook’ta da en çok paylaşılan ifade ‘tamam’ oldu. Binlerce kişi, capsler ve kendi oluşturdukları pankartlarla Erdoğan’a ‘tamam’ dedi. Başlıkların altında yapılan yorumlarda, muhalefet partilerine seçim sloganı olarak ‘TAMAM’ı kullanmaları tavsiye edilirken, metinlerin başında; “başıma bir şey gelmeyecekse” notunun eklenmesi dikkatleri çekti.

TAMAM’ kampanyası dünya basınında geniş yankı buldu

REUTERS

Reuters haber ajansı, “Bir milyondan fazla Türk, Erdoğan’a sosyal medyada “Tamam” dedi” yorumunu yaptı.

EURONEWS

Euronews, Erdoğan, “Türkiye ‘Tamam’ derse görevi bırakacağını söyledi, Twitter yanıt verdi” başlığıyla gelişmeyi duyurdu.

JAKARTA POST

“Erdoğan, tamam denilince bırakacağını söyledi, Twitter’da trend oldu” başlığını kullandı. Endonezya gazetesinin haberinde, kısa sürede tweet sayısının 450.000’i bulduğu belirtilirken “Tamam” mesajlarının dünyada da en çok konuşulan konulardan biri olduğunu aktardı.

GUARDİAN

“Tamam: Muhaliflerin, Türkiye’de Erdoğan’ın görevi bırakması için Twitter’daki çabası” şeklinde bir haber derledi. İngiliz gazete AKP’nin seçimlere kendinden emin girdiğini aktarırken, Türkiye’nin kutuplaştığı yorumunu yaptı. Guardian Meral Akşener ve Muharrem İnce gibi cumhurbaşkanı adaylarının da Twitter üzerinden “Tamam” mesajı attığını vurguladı.

AP

Haber ajansı, “Binlerce insan, Türkiye’nin Erdoğan’ına Twitter’da ‘Tamam’ dedi” başlığıyla yaşanan gelişmeyi duyurdu.

CBC

Kanada’nın haber kanalı CBC, Erdoğan’ın konuşmasını okuyucularına, “Erdoğan’ın Türkiye’deki konuşması geri tepti, çok sayıda “Tamam” hashtag’inin yazılmasına sebep oldu” başlığını kullandı. CBC, haberinde, “Türkiye’nin muhalefet partileri, Erdoğan’ın bir dönem daha seçilmesini engellemek için bütün birleşme fırsatlarını değerlendiriyor” yorumu da yapıldı.

***

AKP’den ‘Tamam’ diyenler sözde fetö ve PKK suçlaması

AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ise TAMAM twitlerinin F… ve PKK’nın etkin olduğu ülkelerden’ atıldığı görüşünü dile getirdi. Ünal, Twitter’dan şunları yazdı:

Cumhurbaşkanımıza F…’nün, PKK’nın ve küresel efendilerinin neden düşman olduğunu biliyoruz. Mesela Twitter’da TAMAM başlığını ele alalım twitlerin çoğu F…’nün ve PKK’nın etkin olduğu ülkelerden atılıyor. Çoğu bot hesaplar. Yunanistan’ı da anlayabiliriz. Ya içerdekiler.Muhalefeti itham altında bırakmak gibi bir kastım asla söz konusu olamaz ama muhalefetin Cumhurbaşkanımıza düşmanca saldıran Türkiye karşıtı güçlerle dilini, söylemini ayrıştırması gerekmez mi?
Sandığın ne anlama geldiğini anlamayan klavye kahramanları, 24 Haziran gecesi görüşürüz.”

***

Tamam-devam tartışması Meclis’e sıçradı

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Tamam” sözünün Twitter’ın dünya gündeminde ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekerek, “Milletimiz ‘Tamam’ derse çekiliriz’ dediniz, biz milletin vekilleri olarak ‘Tamam’ diyoruz; tamam, artık çekilin” dedi.

AKP milletvekilleri bu sözlere, “Ona millet karar verir”, “Millet size kaç kere ‘Tamam’ dedi, siz hâlâ oradasınız”, “Siz ‘Tamam’ demeyeceksiniz, millet diyecek o ‘Tamam’ı”, “Türk milleti ‘Evet’ diyor”, “24 Haziran’da göreceğiz, ‘Tamam’ı göreceğiz” karşılığını verdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Yine tehdit, yine tehdit.
    “Adaleti Askiya Aldik” bakani, twit atanlari hemen kategorize etmis. Yok disardakilermis, yok sucuymus, yok bucuymus. Bu ne camurluk yahu…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin