Erdoğan’a Bosna’da suikast yalanını Can Ataklı deşifre etti

AKP’li Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’a Bosna Hersek’teki mitinginde suikast düzenleneceği iddiasıyla ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. TELE1 Televizyonunda Güne Başlarken programını sunan gazeteci Can Ataklı,  Erdoğan’a suikast olacağı iddiasının gazetecilere önceden fısıldandığını ve kurgu olduğunu anlattı.

Konuyu VizonTele filmindeki Deli Emin karakterine atıf yaparak anlatan Ataklı,  “Şerefsizim, ben bunu duymuştum, yazmaya korktum. Yani o kadar buram buram propaganda kokuyordu ki, gelip anlattılar bunu. Ben bazen yazıyorum,  Ankara’da Saray’a yakın kaynağım filan. Yani, ‘Tayyip Erdoğan’a yakında bir suikast ihbarı olacak, hatta bunu gerçekleştirmeye bile çalışabilirler. Hani bir el silah patlar, işte ondan sonra bir kargaşa filan.  Tayyip Erdoğan’da çıkar ben burdayım diye’. E yaptılar vallahi..” dedi.

Tele 1 TV’nin twitter  hesabından paylaştığı bu sabahki programın içeriğinde 23 ila 30.dakikalarda konuyu ele alan Ataklı, Erdoğan’a ilişkin iddiaları ve siyasetteki diğer suikastlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN KENDİ AĞZIYLA TEYİT ETTİ

Bosna Mitingi esnasında ‘suikaste uğrayacağı’ açıklaması üzerine Erdoğan, Devlet Başkanlığı Konseyi Binası’nda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegovic ile görüşmesi sonrası açıklama yapmıştı. Erdoğan, ““(Suikast iddialarıyla ilgili) Bu haber bana ulaştı, zaten ulaştığı için buradayım. Nereden ulaştı, MİT’ten ulaştı. Bu tür tehditler, operasyonlar, şunlar bunlar bizi bu yoldan alıkoymaz. Biz yola çıktığımız zaman yolumuza devam ederiz. Burada Avrupa’nın değişik yerlerinden gelen binlerce insan, burada gelir de eğer görüşmek, buluşmak istediği bir lideri göremezse, buluşamazsa bu benim için doğru bir şey olur mu, olmaz. Onun için biz kendileriyle buluşacağız. Bizim planımız çok farklı bir plandır. Yolumuza çıktığımız zaman yılmadan devam ederiz, 15 Temmuz’daki gibi.” demişti.

GÜVENLİK BAKANI DA ‘BİZE ULAŞAN BÖYLE BİR BİLGİ YOK’ DİYEREK YALANLADI

Erdoğan’a suikast yalanı ve iddiasıyla ilgili Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektiç, Oslobdijenje isimli gazeteye açıklama yaparak, suikast haberinin yalan, düzmece, saçma ve aptalca olduğunu söyledi. Gazete Bakanın ağzından, “Eğer Türk istihbaratı suikast olacağına dair bir haber almışsa bizimle paylaşması gerekir ki birlikte her türlü tehdidi engelleyelim. Bize ulaşan böyle bir bilgi yok. Bosna için problem yok.” ifadelerine yer vermişti.

YALANI BU KEZ DEVLET AJANSINA SERVİS ETTİRDİLER

Erdoğan’a Bosna’da suikast iddiaları, iktidar güdümlüsü devletin haber ajansı AA tarafından haber olarak servis edilmişti. Haberde şu ifadeler yer almıştı: “Bosna Hersek ziyareti öncesi istihbarat örgütlerine ulaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Balkanlar’da bir grup Türk asıllı tarafından suikast yapılabileceği ihbarları, güvenlik birimlerini harekete geçirdi.” Alınan bilgiye göre, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yaşayan Türklerden istihbarat birimlerine, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Balkan ülkelerine yapacağı bir ziyaret sırasında suikast girişiminde bulunulabileceği yönünde duyumlar olduğu” ihbarı geldi.”

Bosnalı Bakan ve gazeteci Can Ataklı’nın değerlendirmeleriyle haberin ve iddiaların çarpıtma olduğu ortaya çıkmış oldu.

 

SÜMEYYE SUİKASTİ YALANI GİBİ

Daha önce de Akşam, Star ve Güneş  gazetelerinde yapılan manipülatif haberlerle Sümeyye Erdoğan’a suikast yapılacağı ileri sürülmüş, konunun tamamen düzmece olduğu ortaya çıkmıştı.

Hizmet Hareketine iftira için kurgulanan haber medya tarihine Suikast Yalanı olarak geçmişti. 20 Şubat 2015 tarihli Akşam gazetesinin manşeti: “Sümeyye Erdoğan’a suikast” şeklindeydi. Haberde “Paralel yapının lideri Gülen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan için ölüm emri verdi. Kanlı plan, fuatavni kod adlı Emre Uslu tarafından CHP’li Oran’a iletildi: Tayyip kızıyla uğraşırken siz de seçime adapte olun. İsrail’le ABD’ye yalancı çıkmayalım.” denilerek uyduruk yazışmalar icat edilmiş,daha sonra konu CHP’li Umut Oran’ı da içine alan bir iftira sarmalına dönmüştü.Bakırköy mahkemeleri o dönem iddiları araştırmış, yazışma olduğu iddia edilen mesajların uyduruk olduğu yargıda tescillenmişti.

Erdoğan’ın uçağında sık sık yer bulan; Akşam ve Güneş gazetelerinin genel yayın yönetmenleri Murat Kelkitlioğlu ve Turgay Güler’in iftaraları medyada çokca tartışılmıştı. CHP’li Oran’ın Erdoğan’ın 17-25 Aralık yolsuzluklarıya ilgili verdiği soru önergeleri nedeniyle hedefe konduğu ortaya çıkmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin