Erdoğan, YouTube’u ve Twitter’ı kapatırsa neler olur?

YORUM | VEYSEL AYHAN

Mehmet Akif basiretli bir şairmiş. Milletimizi iyi tanımış. Ki o yüzden İstiklal marşına “Korkma” kelimesiyle başlamış.

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak…”

Yüz yıldır sabah akşam kendimize telkin ediyoruz “korkma” diye ama beyhude!

Anlamak biraz geç oldu.

Gerçekten korkak bir milletmişiz.

İstisnâi kahramanlar, önünde eğileceğimiz cesur yürekler konumuz değil.

Onlar maalesef azınlık.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Yargıçlar 

Ödleri kopuyor. Erdoğan korkusuyla güçsüzlere, kadın ve çocuklara, hastalara zulmediyor, hatta bu korkuyla cari kanunları çiğniyor, masumlara efelik yapıyorlar.

Perinçek burunlarının dibinde, açık açık “köpeksiniz, yargı siyasetin köpeğidir” diyor, gıkları çıkmıyor. Güçleri, beş bin kilometre öteden aynı ithamı yapan gazeteciye dava açmaya yetiyor.

Bu kadar zavallı, bu kadar korkaklar!

Polis 

Gücü gerçek teröriste değil suçsuz insanlara operasyon yapmaya yetiyor. Ağır silahlarla şov yapıyorlar. Yargıçlar gururla “siyasetin köpekliği”ni yapıyor. Bunlar da “Siyasete köpeklik” yapanlara “köpek”lik yapıyor.

Eli kolu bağlı kelepçeli insanlara işkence yapıyor, kadın ve çocuklara güç gösteriyorlar.

Hem korkak hem de tabansızlar.

Birkaç gram vicdanı kalmış AKP’liler 

Bunlar zaten Erdoğan’a tek kelime edemiyor. Arkasından sadece “Reis biraz ileri gitmedi mi!” “Biri buna dur desin kardeşim!” diye saydırıyor. En cesuru “Reis iyi etrafındakiler kötü!” diyor.

Yanına gelince ise “Efendim ne kadar doğru bir karar aldınız” “Başkanım ne kadar isabetli buyurdunuz!’” diye riyakarlık yarışına giriyor.

Bunların çifte korkusu var. Hem reisin şerrinden korkuyorlar hem de reisleri yıkılırsa başlarına gelecekten.

Muhalefet 

Dayak yerken hatta kendilerine köpek muamelesi yapılırken bile tek kelime edemiyorlar. Saray’ın en son ağzının payını veren Baykal’dı. “Genel genel” diyerek onu bitirdi.

Son itiraz eden Selahattin Demirtaş oldu. Hala hapiste…

Öyle olunca hiçbir muhalif siyasetçi cesur olamıyor.

Utangaç bir şekilde bir iki kelime edecekse bile önce “besmele” niyetine cemaate saydırıp Saray’a yalakalık ediyor, sonra “Bu kabul edilemez!” cinsinden birkaç söz söylüyorlar.

HDP de aynı formülü kullanıyor.

Başa bela getirmeyecek muhalefet formülü şu:

“Önce cemaate hakaret et. Sonra ‘Cemaat böyle yapardı. Sizin iyi insanlarsınız, yakıştıramıyoruz’de.” Böylece “cici muhalefet ol” ta ki Saray başını okşasın!

Dün sosyal medyada şöyle bir twit vardı:

“Adamın evine haydutlar dalmış, yakıp yıkıyor taciz ediyor. Beyler oturmuş ‘Bu sizin işiniz değil, bizim eski bi düşman vardı, kesin ondan öğrendiniz, bu onun işi’ diye kasılarak suçun ve haydutluğun antropolojik analizini yapıyorlar. Ahmaklıkta takdire şayan bir kararlılık.”

Muhaliflerin yaptığı tam da bu.

Avukatlar, Barolar 

Adam yüzlerce avukatı sadece savunma yaptıkları için hapse attı. Tek kelime edemediler. Yüz binlerce masum yasalar çiğnenerek hapse tıkıldı, gık diyemediler. KHK ile yüz binler mağdur edildi. Sahip çıkmadılar. Sıra kendilerine gelince azcık kımıldayıp yürüdüler, korkudan, Anıtkabir’e sığındılar. Bu ‘cesaret yürüyüşü’ gelecek yılı da kurtarır!

İş dünyası 

Adam 2004’lerde Avrupa Birliği’ne girecek nitelikte bir ülkeyi Kuzey Kore yaptı. Suriye yaptı. Afganistan yaptı… Hiçbirinden tek bir “Ne oluyor?” veya “Yeter” sesi çıkmadı. Türk lirası rezil oldu. Ekonomik krizin en korkuncu yaşanıyor. İşsizlik rekor kırdı. Hepsi korku içinde ekonomi bakanının komik palavralarını alkışlıyor. Her biri birer Güler Sabancı türevi.

Kadın dernekleri 

Binlerce masum kadın hapse girdi. Hamile kadınlara kelepçe takıldı. Halen 800 bebek zindanda. Onlarca kadın derneği suskun. Ara sıra şiddet gören bir kadın olunca twit atıyorlar. Tek eylemleri bu.

Çevre dernekleri 

Yeşil alan kalmadı. Nerde bir ağaçlık görse önce yakıp sonra imara açıyorlar. Adam, ülkenin üstüne beton döktü. Ama hepsi dilini yutmuş.

Bir açıklama yapmaları için ya bir kedi yavrusu ağaçta şıkışmalı veya bir köpek kuyuya düşmeli.

Kıblesini Saray’a dönmüş diyanetin ulu reislerini, üniversitelerin bencil akademisyenlerini saymaya gerek yok.

Her korkağın bir sığınağı var.

“Bir başıma kalsam şah-ı devrâna kul olmam
Vîrân olası hânede evlâd u ıyâl var”

En iyisi “ah bu çoluk çocuk olmasaydı, ben size cesareti gösterirdim” gibi bir bahane buluyor.

Doğru diyorlar haneleri artık daha mamur ama memleket enkaz döndü.

“Cesaret”in son kullanıcıları Cemaat mensupları idi. Tüm mahalleler elbirliğiyle onları ezince ve kenara itince meydan korkaklara kaldı.

Böyle bir panayırda Erdoğan diktatörlüğünü ilan etmesin de ne yapsın?

Ne dese itiraz eden yok.

Bu kadar korkak millet; twitter, youtube kullansa ne olur, kullanmasa ne olur!

Sosyal medya kapansa ne olur, kapanmasa ne olur!

Başlıkta sorduğum “Erdoğan twitter’ı kapatırsa neler olur?” sorusunun cevabı basit.

Hiçbir şey olmaz.

Oysaki bu saydığım zümreler içinde en korkağı Erdoğan ve etrafındakilerdir. “Dere tenha olunca tilki bey” olur, derler. Öyle oldu. Meydan korkaklara kalınca en korkağı şah oldu.

Geçen sanal bir “dislike” dalgası bile kimyasını bozdu.

Halbuki üç kişi “höt” dese Saray sallanacak. Ama yok.

Özetle Mehmet Akif merhum, “korkma” diyerek başlamakta haklı.

Bu kadar korkak, bu kadar hakkını aramaktan aciz insanlar cesaret kazanabilir mi, bilmiyorum.

Zulmün bebeklere vardığı bir dönemde dilsiz şeytana dönmüş bir millete Hz. Mesih gelip ruh üflese uyandırabilir mi, onu da bilmiyorum.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

10 YORUMLAR

  • Yazar aynen dogru soyluyor. Kapatsa yada alicenap lutfedip %90 yavaslatsa kimse gikini cikarmaz. Bu milleti Erdogan iyi cozmus. Bazilarini yedirerek, bazilarina makam vererek, bazilarina para digerlerini de dini milli duygularu kullanip iyi kullaniyor. Geri kalaninida korkutarak. Hicbirsey olmaz. HE hep husnuzan ediyor ama gercekler farkli. Husnu zan edilecek Belgian %20 like varsity be ala.

 1. “Harika yazmışsınız Veysel bey. Tebrik ederim. Gerçekten de doğruları söylemissiniz” desem sevinmez misiniz?

  Tr724 sitesinin takipcisi kaç kişi kaldık? Daha küçücük bir haber sitesinin yorum köşesini bile doğru dürüst işletemiyorsunuz. Bazen yazılarınız arşive girdikten sonra yorumlar yayınlanabiliyor. Sonra kalkıp, milletin sesinin çıkmadıgından bahsediyorsunuz…

 2. “Gerçekten korkak bir milletmişiz” mi !?

  Lafı eveleyip gevelemeye lüzum yok:
  Ya Bediüzzaman Hazretleri ve Hocaefendi bu millet için “necip millet” derken mübalaga yapıyor, isabetsiz davranıyor, bilerek bilmeden (haşa) yalan söylüyor ya da sen…

  İstersen, ifadeyi “nakli” rivayetlere kadar da yükseltmeyelim…

 3. Bağrından hizmet hareketini çıkarabilen millet elbet “necip” idi. Ama o aynı millet siyasetin algı oyunlarına yenik düşüp ortasından bölünecek kadar da “cahil” imiş. Suçun şahsiliği ilkesini unutup topyekün cezalandırmayı normal görecek kadar “tarafgir” imiş. Ayrıca uzun zaman süründükten sonra biraz rahatı görünce imkanlarını kaybetmekten korkacak kadar da “tamahkar” imiş. “Necip” olmanın yanında bu hususlar da üstadın saydığı tehlikeler arasında. Bir insandan değil, bir milletten bahsediyoruz. Bu özelliklerin hepsi birden aynı millette var ancak bazı dönemler bazı özellikleri galip geliyor. Ortada bir çelişki yok.

  • Haklısınız… Bir insanın da, zamana göre değişen yönleri bulunabilir. Milletin de bazen bir yönü, bazen başka bir yönü galip gelebilir. Bunda aklen ve mantıken doğru bir önermedir.

   Bu doğru, “millet necabetini yitirmiştir” ya da “neciptir ama cahil, tamahkar, tarafgir ve korkaktır” şeklinde yorumlamak için kullanılırsa, akli ve mantıkiliğini yitirir.

   Büyüğümüzün daha bu yakınlarda “necip millet” dediğini yeniden duyduk. Bu millet “cahil”, bu millet “tarafgir”, bu millet “tamahkar”, bu millet “korkak” dediğini hiç duymadık; duyanını da duymadık. Duyan varsa yazsın; biz de işitelim…

   “İstisnâi kahramanlar, önünde eğileceğimiz cesur yürekler konumuz değil. Onlar maalesef azınlık” dedikten sonra, “gerçekten korkak bir milletmişiz” demek, sadece “maksadını aşan sözler” olarak anlaşılabilir.

 4. Milletimiz, korkak değildir. Şu an sadece dini-milli değerleri kullanılarak illüze edilerek kandırılmış, uyanmayı, uyandırılmayı bekleyen bir aslan gibidir. Ben de yurt dışına çıkmak ve başka bir devlete sığınmak mecburiyetinde kalmış biri olarak, benim gibi binlerce km uzaklardan, hem de çok değer verdiğim ve bazı makalelerini başucu rehberim yaptığım değerli bir yazarın, milletim için korkak demesine sessiz kalamam. Kınıyorum.

 5. Son kahraman cemaat mensupları diyorsunuz şu anda Melek çetinkaya dan başka kaç cemaat mensubu var bağıra bağıra doğrularıı söyleyebilen. Yurt dışındakiler müstesna Türkiye’den bu yazıyı yazabilecek kaç cemaat mensubu gazeteci var. Mahkeme savunmalarında cemaat mensuplarının yüzde kaçı sizce doğruları söyleyebilmiştir “korkmadan”.
  Binlerce işadamı malları mülkleri elinden alındığı halde hangi cesur eylemleri yaptılar.
  Türk toplumundan şu anda beklediğiniz şeyleri Türkiyede yaşayan hangi cemaat mensubu yapabildi.
  Herkesin susmak için bir ‘ama’sı var.
  Tüm toplumu aynı çuvala koyup korkak demek bana çok hakkaniyetli ve rasyonel bir analiz gibi gelmedi. Bu güzel cümleleri hamasi yazılar yazmak için kullanmayın, hakkaniyetin zirvesi yakışır size

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin