Erdoğan, yeni partiden ‘garanti’ mi aldı?

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

AKP’nin 23 Haziran İstanbul seçimlerinde hezimete uğraması yeni parti hazırlıklarını da hızlandırdı. İddialara göre Ali Babacan ve Abdullah Gül, yeni partiyi büyük ihtimalle sonbaharda kuracak. Erdoğan’ın ‘suç’ defteri kabarık! Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, 13 Mayıs 2019’daki yazısında, Erdoğan’ın ‘Türkiye’de yargılanmamak üzere bir garanti istediğini, o garantiyi aldığında emekli olacağını’ yazmıştı. Erdoğan’ın malum sona doğru hızla ilerlediği açık. Şimdi akıllardaki soru şu; Gül ve Babacan, Erdoğan’a ‘yargılanmama’ garantisi verdi mi?

23 Haziran İstanbul seçimleri gösterdi ki AKP iktidarı için süreç hızlandı. Özellikle son 5 yıldır hukukun canına ot tıkayan ve tek adam rejimini adım adım inşaa ederek ‘Anayasa’yı ihlal ve ‘vatana ihanet’ suçu dahil (PKK’ya yönelik operasyon yapmayın talimatını verdiğini bizzat kendisi itiraf etmişti) onlarca suçu defalarca işleyen Erdoğan’ın kaçacak yeri yok. Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik ‘soykırım’ ve ‘işkence’ suçlarının da sorumlusu Erdoğan’dan başkası değil. Uluslararası mahkemelerin konusu olan AKP iktidarının IŞİD’le kirli birlikteliğini ve Suriye’de muhaliflere TIR’larla gönderilen silahları saymıyorum bile!

‘İŞLER’ ERDOĞAN’IN KONTROLÜNDEN ÇIKTI

‘Erdoğan’ın kaybedeceği bir seçime girmeyeceğini’ düşünenlerden(d)im. Ancak öyle olmadı. 23 Haziran akşamı seçim sonuçları belli olduktan hemen sonra A Haber’de konuşan bir araştırma şirketi sahibi, yüzde 6-7’lik bir fark olduğunu Nisan ayında Binali Yıldırım’a (dolayısıyla Erdoğan’a) sunduklarını söyledi. Ancak seçim iptal edilmedi. Bu sonuç bize işlerin artık Erdoğan’ın kontrolünden çıktığını gösteriyor!

AHMET NESİN: YARGILANMAMA GARANTİSİ İSTİYOR

Recep Tayyip Erdoğan çaresiz ve köşeye sıkışmış durumda. En büyük korkusu yargılanmak. Zira günah/defteri çok kabarık. Kaybedeceği şeyler çok fazla. İktidardan kontrolsüz bir şekilde düşerse, sadece kendisinden değil 7 sülalesinden hesap sorulacağını çok iyi biliyor. Bu konuyla ilgili Ahmet Nesin, Artıgerçek’te 13 Mayıs’ta bir yazı kaleme almıştı. Söz konusu yazıda Nesin, Erdoğan için, “Türkiye’de yargılanmamak üzere bir garanti arıyor artık, o garantiyi aldığında, emekli olur ve aynı Kenan Evren gibi Edirne sınırından çıkmamak kaydıyla köşesinde oturur.” diyordu.

TEK DERDİ; ‘PAÇASINI KURTARMAK’

23 Haziran’dan sonra yeni parti iddiaları ayyuka çıktı. Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın geçtiğimiz günlerde Erdoğan’la bir araya gelerek, kendisine bir rapor bile sunduğu ileri sürüldü. İddiaya göre Babacan, yeni parti konusunda da Erdoğan’la görüşmüştü. Önceki gün Reuters’a konuşan eski bir danışması ise Babacan’ın, Abdullah Gül’le birlikte yeni partiyi büyük ihtimalle sonbaharda kuracağını açıkladı.

YUMUŞAK GEÇİŞ DÖNEMİ!

AKP, malum sona doğru hızla gidiyor. Artık bu noktadan sonra partiyi kurtarmanın mümkün olmadığını Erdoğan da biliyor. Tek derdi, ‘paçasını’ kurtarmak. O nedenle alternatifin de kendisinin kontrolünde, en azından ‘kendisine yakın’ birileri olmasını istiyor. Zira CHP iktidara gelirse Erdoğan’ın bütün hukuksuzlukları, yolsuzlukları vs. ortaya saçılacak. Yeni parti kurucularının Erdoğan’a ‘yargılanmama garantisi’ verip vermediğini bilmiyoruz. Ancak, ilerleyen günlerde Erdoğan’ın yeni partiye karşı tutumuna bakarak bir çıkarımda bulunabiliriz. Şu ana kadar oldukça sessizdi…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin