Basın İlan Kurumu, gazete fişleyen SETA’cıların üssü oldu, gözleri 450 milyon lirada…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu temsilciliklerine 12 kişi atandı. Atanan isimlerin tamamı yandaşlardan oluşurken, atamalarla SETA’cılar adeta BİK’i üs yaptı. Gazeteci kökenli, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, müdahale ve atamaların 450 milyon liralık resmi ilan pastasına yeni çeki düzen verme gayreti olduğunu kaydetti.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre Fecir Alptekin, Saadet Oruç, Mehmet Akarca, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, Hamdi Kılıç, Mehmet Zahid Sobacı, Ebubekir Şahin, Edibe Sözen, Mehmet Emin Babacan, İsmail Çağlar, Kübra Güran Yiğitbaşı ve Mücahid Eker Genel Kurul’da görevlendirildi.

 BİK’E ATAMALAR 450 MİLYON LİRALIK RESMİ İLAN PASTASINA MÜDAHALE

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na yapılan atamaların 450 milyon liralık ‘resmi ilan pastasına’ müdahale olduğunu söyledi.

BİK’in gazetelere tarafsız ve adil bir şekilde dağıtmakla sorumlu olduğu 450 milyon liralık resmi ilan pastasını yönettiğine dikkat çeken Çakırözer, “Amaç 450 milyon TL’lik ilan pastasını tek yanlı bakış açısı ile yönetebilmek” dedi.

 SİYASİ VE EKONOMİK BASKILAR BASININ NEFESİNİ KESİYOR

Basının çok ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Çakırözer, “Bir taraftan siyasi baskılar, diğer taraftan siyasetin yönlendirmesi ile ekonomik baskılar basın ve yayın kuruluşlarının nefesini kesiyor. Basın Kartı Komisyonu 13 aydır toplanamıyordu, yeni üyeleri ile birlikte 24 Temmuz’da toplandı. Erdoğan tarafından yapılan görevlendirmelerin ardından Genel Kurulun yakın zamanda toplanması ve Basın İlan Kurumu yönetiminde de değişiklik yapılması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

BİK DANIŞMANLARLA DOLDURULDU

Çakırözer, “Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun hükumet kanadı üyeleri geçmişte pek çok bakanlıktan ve kurumdan oluşuyordu. Şimdi bakıyoruz ki hükümet grubunun tamamı Cumhurbaşkanlığının içinden temsilcilerle dolduruldu, danışmanlardan oluştu” dedi.

FİŞLEME YAPAN KİŞİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkiye’de yayın yapan uluslararası basın yayın kuruluşlarının muhabirlerini fişleyen, hedef gösteren, andıçlayan SETA raporunun yazarı İsmail Çağlar Fırat’a, resmi ilanların gazetelere adaletli bir şekilde dağıtılması görevinin verildiğini belirten Çakırözer, “Gazetecileri fişleyen ve hedef gösteren bir kişinin BİK üyeliği ile ödüllendirilmesi bu anlayışın devletin en tepesi tarafından kabul edilmesi de endişe veriyor”şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’IN TURKUVAZ GRUBU ETKİLİ

13 ay boyunca toplanamayan Basın Kartı Komisyonunun üyelerinin birçoğunun Turkuvaz Medya Grubundan seçildiğini anımsatan Çakırözer, “Basın İlan Kurumunda da benzer bir Turkuvaz etkisi dikkat çekiyor. Turkuvaz Medya Gurubu Kurumsal İletişim Grubu Başkanı Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun yeni üyesi. Kendisi aynı zamanda Cumhurbaşkanı danışmanı. Kamu kurumlarının basın ile ilişkilerindeki Turkuvaz etkisi giderek yayılıyor” diye konuştu.

SETA, başta BBC, Deutche Welle Türkçe, Euronews gibi yayın organlarının Türkçe sitelerinde görev yapan gazeteciler olmak üzere, muhalif yayın kuruluşlarında çalışan gazetecileri fişleyen bir rapor hazırlamış ve büyük tepki çekmişti.

KİM KİMDİR?

BİK’e atanan isimlerden Fecir Alptekin, Saadet Oruç, Mehmet Akarca, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz ve Hamdi Kılıç AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanları arasında yer alıyor.

Son olarak gazetecileri fişleyen ‘raporuyla’ gündeme gelen SETA’dan ise iki isim yer alıyor. Bu isimlerden biri, bizzat raporun yazarı olan İsmail Çağlar isimli yadaş Takvim gazetesi yazarı. SETA Vakfı için çalışan bir diğer isim ise Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Zahid Sobacı. Kurula atanan diğer isimler ve görevleri ise şöyle. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektör Vekili ve eski AKP Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, İbn-i Haldun Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Medya İlişkileri Koordinatörü Mücahid Eker ve Marmara Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Kübra Güran Yiğitbaşı.

DURAN GENEL MÜDÜR YAPILMIŞTI

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçen haftalarda SETA Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atanmıştı.

TGS’DEN ATAMA KARARLARINA TEPKİ

Atama kararını değerlendiren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS’nin 2013 yılında BİK Genel Kurulundan çıkarıldığını hatırlattı. O günden bu yana ilanların dağıtılması konusunda ciddi tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Durmuş, “Basın İlan Kurumu kurulduğu günden beri hem basılı medyanın desteklenmesi hem de kamu ihalelerinin eşitlik ilkesi ile duyurulmasını amaçlayan bir kurumdu. İlanların adil dağıtılması için hem meslek örgütlerinin temsili hem de medya kuruluşlarının temsilini mümkün olduğunca sağlamaya çalıştı. Ancak 2013 yılında yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Türkiye’nin en köklü meslek örgütlerinden biri olan Türkiye Gazeteciler Sendikası temsilcileri Genel Kuruldan çıkartıldı. Önce sektöre ilişkin bilgisi olmayan bir sendika daha sonra da iktidara yakın sendika kurula dâhil edildi. O günden sonra ilanları adil dağıtılması konusunda tartışma yaratan olaylara şahit olduk. Son olarak Genel Müdür olarak SETA’nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atandı. Tam da SETA’nın gazetecileri fişleyen raporunun hemen arkasından. Şimdi ise Genel Kurul’a yapılan atamalar ile Basın İlan Kurumu tarafsızlığını ve bağımsızlığını tamamen yitirdi” diye konuştu.

“AKP’nin kamu kurumlarını çiftliğe çeviren anlayışı ülke demokrasisine ciddi zararlar vermektedir” diyen durmuş “Gazeteciye, gazeteciliğe düşman bir anlayış ile hareket eden iktidar, muhalif medya kuruluşlarının nefes borularını tıkamakta halkın haber almasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu atamalar bir an önce iptal edilmeli ve tarafsız meslek ve medya kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile bir Basın İlan Kurumu oluşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin