Erdoğan ve Soylu’nun Deniz Poyraz sessizliği

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

HDP’nin İzmir’in Konak ilçesindeki il binasına önceki gün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz, dün son yolculuğuna uğurlandı. AKP rejiminin ‘Devrim Muhafızları’ olarak tanımlanan SADAT tarafından eğitildiği ileri sürülen katil Onur Gencer ise apar topar tutuklandı. Deniz Poyraz’ın katledildiği binanın girişinde bulunan işyerindeki tüm kamera kayıtlarını aldıktan sonra kayıt cihazlarının formatladığı iddia edildi. Ancak İzmir Valiliği bu iddiayı yalanladı.

İktidar cenahında ise sessizlik hakim. Her konuda yorum yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir partinin il binasının silahla basılarak 20 yaşındaki bir genç kızın katledilmesiyle ilgili tek kelime etmedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ağzını bıçak açmıyor! HDP ise saldırının planlı olduğunu söyleyerek, iktidarı sorumlu tutuyor.

HDP İzmir il binasına silahlı saldırı düzenleyerek annesinin yerine işe gelen Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Saldırının ardından olay yerinde gözaltına alınan katilin, Suriye’de eğitildiği ve AKP’nin isteğiyle kurulan SADAT’la ilişkili olduğu ileri sürülüyor.

İddia Meclis’e de taşındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplanması talebiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Suriye’den, Halep’ten ve Münbiç’ten uzun namlulu silahlarla paylaşım yapan Onur Gencer’in görevi nedir? Bu kişinin SADAT’la veya başka bir kurum ya da kuruluşla bir bağlantısı bulunmakta mıdır?” diye sordu.

Teröristin ilk ifadesine göre ‘geçici silah ruhsatı’ da geçtiğimiz ay veriliyor. İzmir Valiliğinin ‘eski bir sağlık çalışanı’ olduğunu söylediği tetikçinin, sosyal medya hesabında Suriye’de eğitim gördüğüne dair onlarca  fotoğraf paylaştığı tespit edildi. Katilin ilk ifadesine göre eylemi PKK’dan nefret ettiği için gerçekleştiriyor. Saldırıyı tek başına planladığını savunuyor. Saldırıda Amerikan yapımı olan Ruger marka 9 mm tabanca kullanıyor ve şarjördeki 10 merminin tamamını ateşliyor.

DENİZ POYRAZ GÖZYAŞLARIYLA DEFNEDİLDİ

Yalnız bulunduğu binada kahvaltı yaptığı sırada katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi dün İzmir Adli Tıp Kurumu morgundan alınıp Hava Şehitleri Kadifekale Camisi’ne getirildi. Polis ekipleri, cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Cenazeye katılanlar, güvenlik önlemleri altında bölgeye alındı. Anne Fehime Poyraz ve yakınları, tabutun başında gözyaşı döktü. Poyraz’ın cenazesi, Kaynaklar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

MİTHAT SANCAR: 35 KURŞUN İZİ VAR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, tetikçinin ‘katliam’ için binaya geldiğini söylüyor. Halk TV’de konuşan Sancar, “Failin kendisi de ‘Kimi görseydim öldürmek üzere gittim’ diyor. Duvarlarda emniyetin işaretlediği mermi sayısı 35. Bunu tek şarjörle gerçekleştirmek mümkün değil.” diyerek saldırıda başka bir silahın daha kullanılmış olduğunu iddia ediyor.

BİNA GÖZETİM ALTINDAYDI

Mithat Sancar ayrıca, bir süredir il binalarının önünde protesto çadırı kurulduğunu, bunun gerginlik yarattığını ve yaptıkları başvurulara rağmen çadırın aldırılmadığını kaydetti. Onur Gencer’in bu çadıra gittiği yönünde bilgiler de aldıklarını söyleyen Sancar, “Katilin rastgele bir meczup, öfkeli bir şahıs olarak sunulması gerçeklerin üstünü örtmek için yapılan manevradır. Gözaltı süresi bir tweet’ten bile 4 gün sürebiliyorken, katil birkaç saat emniyette tutulduktan sonra adliyeye sevk edildi. Olayın arkasında neler olduğunu yetecek herhangi bir araştırmaya yetecek bir sorgunun yapılmadığını da avukat arkadaşlarımızdan öğrendik. Türkiye’de bir kaos yaratılmak isteniyor ve bu da onun bir parçası.” dedi.

İKTİDAR CEHANINDA SESSİZLİK HAKİM

Bir partinin il binası silahlı bir terörist tarafından basılıyor ve 20 yaşındaki genç bir kız katlediliyor ancak ülkenin Cumhurbaşkanı ve İçişleri bakanının ağzını bıçak açmıyor. Dün bu satırlar kaleme alındığı zamana kadar (21.00) ne Erdoğan’dan ne de Süleyman Soylu’dan konuyla ilgili tek kelime açıklama yapılmadı. Saldırının birinci derecede muhatabı İçişleri Bakanı Soylu, iki gündür hiç bir açıklama yapmıyor.

CEVAPSIZ SORULAR

HDP’yi bir nefret objesi haline getiren iktidar temsilcileri ve yandaş medyada ‘ölüm’ sessizliği hakim. Ortada ise cevaplanması gereken onlarca soru var. Öncelikle tetikçinin SADAT tarafından eğitildiği iddiası doğru mu? Katil, Suriye’de, Halep’te, Membiç’te hangi görevlerde bulundu? Sürekli uzun namlulu silahlarla poz verdiği ve poligonlarda atış yaptığı görülen tetikçinin, ‘sağlık memurluğu’ dışında bir görevi var mıydı?

NEDEN APAR TOPAR TUTUKLANDI?

Sosyal medya hesaplarından silahlı pozlarla HDP ve Kürtleri tehdit eden şahıs hakkında bugüne kadar bir işlem yapıldı mı? Yapılmadı ise sebebi nedir; zira Türkiye’de tweet atan insanlar bile gözaltına alınıp, ‘terör’le suçlanıyor. Tetikçi neden doğru dürüst sorgulanmadan apar topar tutuklanarak cezaevine gönderildi? Terörist, günlerdir abluka altında olduğu anlaşılan HDP binasına elini kolunu sallayarak nasıl girdi? Şahsın bağlantılarının ortaya çıkarılması için soruşturma kapsamında şu ana kadar ne yapıldı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin