AKP’yi eleştiren BBP’li başkana, ‘maske’ kılıfıyla ters kelepçe

Büyük Birlik Partisi (BBP) Ordu Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, hükümeti eleştirdiği konuşmasından saatler sonra işyerinde ‘maske takmadığı’ gerekçesiyle ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. BBP’den yapılan açıklamada, Yümlü’nün yaptığı açıklamalar nedeniyle değil, işyerinde korona denetimi yapan polislerin yetkisini aşması nedeniyle gözaltına alındığı iddia edildi. Fatma Yümlü, 30 Haziran akşamı katıldığı programda siyasete 2002 yılında AK Parti’de başladığını ancak daha sonra bazı yanlışları gördüğü için 2013 yılında BBP’ye geçtiğini söylemişti. Polis merkezine götürülen Yümlü, ifadesi bile alınmadan serbest bırakıldı.

BBP Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, sosyal medyada yayın yapan bir televizyon kanalında iktidarı eleştirince işyeri polislerce basıldı. İşyerinde ters kelepçe takılarak gözaltına alındığını belirten Yümlü, sosyal medya hesabından “Bir önceki akşam yaptığım programdan sonra hükümet polislerini üstüme saldı. Sonunda ölüm olduğunu bilsem de hakkımı arayacağım.” ifadelerini kullandı. Polislerden şikayetçi olacağını söyledi. Yümlü, katıldığı programda, “Konuşursan seni içeri atarım, konuşursan sana ceza keserim korkusu oluştu. Biz niçin korkuyoruz hükümetten?” ifadelerini kullanmıştı.

BBP: GÖZALTI, AÇIKLAMALARI NEDENİYLE DEĞİL

Gözaltı skandalı sonrsı gözler BBP Genel Merkez’e çevrildi. Ancak Genel Merkez, il başkanını değil hükümeti aklayan bir açıklama yaptı. BBP Genel Parti Sözcüsü Üzeyir Tunç, Yümlü’nün yaptığı açıklamalar nedeniyle değil, işyerinde korona denetimi yapan polislerin yetkisini aşması nedeniyle gözaltına alındığını iddia etti. Hükümeti değil, polisleri suçladı.

MASKE BAHANESİYLE KELEPÇE

Polislerin, iş yerinde ‘maske takmaması ve temaslı olması’ gerekçesiyle hakkında işlem yapacaklarını söyleyerek kendisini gözaltına almak istediklerini anlatan Yümlü, uygulamanın yanlış, hukuka ve yasalara aykırı olduğunu aktardığını ifade etti. Bunun üzerine polislerin zor kullanıp, ters kelepçe takarak kendisini gözaltına aldıklarını vurgulayan Yümlü, polis merkezinde ifadesi dahi alınmadan serbest bırakıldığını belirtti.

KATİLLERE BİLE TERS KELEPÇE VURULMADI!

Yümlü, işyerinde yaşananları ise şöyle anlattı: “Polisler, beni Emniyet’e götüreceklerini söyledi. ‘Siz geçin ben gelirim’ dedim. Müşteriyi gönderip gidecektim. Burada ne yaşandı, o anı hatırlamıyorum bile. Kelepçeyi taktılar ve ben katilmişim gibi herkesin gözünün önünde arabaya götürdüler, hatta arkaya bineceksin dedi. Bu ülkede katillere, tecavüzcülere kelepçe vurulmadı.”

PROGRAMDA NELER SÖYLEDİ?

Fatma Yümlü programda şunları söylemişti: “Bir vatandaş olarak huzurlu, ekonomisi iyi, işsizlik sorunu, kadın cinayetleri olmayan, adaletli bir ülkede yaşamak isterim. Ama maalesef 15 Temmuz’dan sonra herkeste bir korku algısı yaratıldı. Konuşursan seni içeri atarım, konuşursan sana ceza keserim korkusu oluştu. Biz niçin korkuyoruz hükümetten? Yanlışları söylemekten niye korkuyoruz? Herkesin yanlışı olabilir. Yanlışı söylemediğimiz zaman devam ediyorlar. Muhalefet niye vardır? İktidarın yanlışlarını göstermek için vardır. Şu anki durumda herkes tek partili olmak zorunda. Onun dışında da konuşamazsın, yargılayamazsın. Rızkı veren Allah’tır. Hiç bir siyasi partinin başkanı rızık vermez. Hiç bir siyasi partinin başkanı da ecelim gelmeden beni öldüremez. AK Parti Genel Başkanı’ndan korktukları kadar Allah’tan korkmuyor bu insanlar. Bunu hepimiz görüyoruz. Din, kitap, Allah’ın emirleri yok sayıldı. AK Parti Genel Başkanı’nın dedikleri yapılmaya başlandı. AK Parti Genel Başkanı bugün Recep Tayyip Erdoğan’dır, yarın Ahmet, Mehmet’tir. Hiç önemli değil. Ama bir siyasi parti genel başkanıdır. Bu kadar korku niye kardeşim?”

ELEŞTİRİYE GÖZALTI

AKP iktidarı ve Erdoğan’a yönelik eleştirilere polisin tepkisi sert oluyor. Rize’de ‘Sokak Kedisi’ Youtube kanalının gerçekleştirdiği röportajda muhabirin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz ne düşünüyorsunuz?” sorusunda cevap veren E.A gözaltına alındı. E.A’nın “Saçmaladığını düşünüyorum” ifadeleri suç sayıldı.

Rize’deki sokak röportajında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke ekonomisini nasıl batırdığını hepimiz görüyoruz. Bugün doğmamış çocuğun rızkını bile yediklerini görüyoruz” diyen E.A konuşmasının ardından gözaltına alındı. 30 yaşında olduğunu ve halen işsiz olduğunu ifade eden E.A, “Olduğum memlekette iş imkanı sıkıntılı. Ben 30 yaşındayım neden çalışamıyorum ki. Şu anda bekarım ben bu işsizlikte nasıl evlenecek bir yuva bir hayat kuracağım” ifadeleri ise dikkat çekti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin