ABD’den ikinci yaptırım paketi geliyor; Tasarıda Erdoğan da var

Türkiye’ye ambargolar öngören 2641 numaralı yasa tasarısı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’ndan geçti. “

ABD’nin ulusal güvenliğini teşvik ve IŞİD’in canlanmasının önlenmesi” adını taşıyan yaptırım tasarısına senatörler Rand Paul, Ron Johnson, Ted Cruz ve Tom Udall hayır oyu verdi. Komisyonda 4’e karşı 18 oyla kabul edilen tasarı, Senato genel kurulunda görüşülecek.

Ekim ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı Kongre’nin üçüncü ayağı olan Senato’da da onaylanırsa ABD Başkanı Trump’ın onayına gidecek. Yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesini de kapsayan maddeler var.

Hazırlanan yasa tasarısına göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e de yaptırımlar uygulanacak.

Tasarı, TSK ve enerji alanında da kritik yaptırımlar içeriyor. Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere de yaptırım geliyor.

İlgili maddede, ’’Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.” deniliyor.

Gelişmeyi Yazarlarımız Adem Yavuz Arslan ve Abdülhamit Bilici Gündem Özel’de değerlendirdi:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin