Erdoğan: Toprağın vatan olması için şehide, gaziye ihtiyacımız var

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, “Terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Dertleri ne? Kuzey Suriye’de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Şüphesiz ki şehitlerimiz canımızı yakıyor ama şunu da bileceğiz ki bir toprağın vatan olabilmesi için şehide ihtiyacı var, gaziye ihtiyacı var.” dedi.

Şişli Marriott Hotel’de yapılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu toplantısında konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

-Milli seferberlik dediğim olay eline silahı al sokağa çık durumu değil.

-Faizin düşmesi lazım. Bakın burada tekrar söylüyorum, kamu bankalarında dahi faizlerin düşmesi lazım. Faizler düşecek ki yatırımcı iş yapacak. Girişimcinin yatırım yapmasına fırsat hazırlamazsak nasıl olacak?

-Az önce içeri girerken bir kardeşim, “100 milyon dolar bozdurduk” dedi. Mesele bu.

-Zengin Batı nerede? Hani insan hakları? Akdeniz’de Ege’de 6 bine yakın insan öldü. Bir dertleri var mı? 3 milyar avro söz verdiler. Nerede? Bunların insanlık diye bir dertleri yok.

-Güvenli bölge olmazsa Gaziantep Kilis, Şanlıurfa her zaman tehlikede.

-Bizim terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Dertleri ne? Kuzey Suriye’de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına izin vermeyeceğiz. şehitlerimiz canımızı yakıyor ama şunu da bileceğiz ki bir toprağın vatan olabilmesi için şehide ihtiyacı var, gaziye ihtiyacı var. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ diyor şair. Buralara böyle geldik.

-Ekonomide son dönemde bir durgunluk var. Sebeplerinden bir kısmı siyasi hesaplaşma, bir kısmı 2008’de başlayan küresel ekonomik sıkıntılardır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin