Erdoğan, Türkiye’nin notunu düşüren şirketi karıştırdı; S&P’ye seslendi: Sana tek kuruş yok!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı programda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini gündeme getirdi. Fakat Erdoğan şirketleri karıştırınca bir başka kredi derecelendirme kuruluşu S&P’yi hedefe oturttu.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AKP İstanbul 100 Bin Yeni Üye Programı’nda konuşan Erdoğan, “S&P kendine çekidüzen ver, Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla bir yere çekemezsin. Bunu daha önce de yaptın. Netice aldın mı alamadın. Bundan sonra da alamayacaksın. Biz zaten senin üyen de değiliz. Para mı istiyorsun ? Sana bir kuruş yok.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu, ülkenin dış kırılganlıklarının yanında mali tamponlardaki aşınmayı ve kurumsal zorlukları işaret ederek düşürmüştü. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi ve not görünümünü mali ölçümlerin beklenenden daha hızlı kötüleşebileceğini kaydederek “negatif”te bırakmıştı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “Türk halkıyla sorunumuz yok, bizim sorunumuz Erdoğan ile” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a da cevap verdi.

Macron’a hitaben “Biz sizi Cezayir’den Ruanda’dan tanırız diyen” Erdoğan, “Macron senin zaten süren az kaldı. Gidicisin. Ben sana birkaç yıl önce ne demiştim? Bir telefon görüşmemizde, bak tarih bilgin hiç yok, önce tarih öğren demiştim ve Türkiye’ye tarih dersi verme. Biz sizi Cezayir’den tanırız. Bir milyon Cezayirliyi siz öldürdünüz, 800 bin Ruandalıyı siz öldürdünüz. Biz sizi Libya’dan tanırız. Yüz binlerce Libyalıyı siz öldürdünüz. Söylediklerimi hazmedemediler” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin