Erdoğan başkanlığının haftalık bilançosu: Silahlı tehdit, tutuklama, ölüm tehditi, cenaze yasağı, gözdağı….

AKP ve Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleriyle oluşturduğu ürkütücü yeni Türkiye manzarası; 24 Haziran seçimlerinin ardından, silahlı gösteriler, ölüm, ölüm tehditleri, gözdağı ve tutuklama yaşandı.  24 Haziran’da İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde daha sonuçlar açıklanmadan meydanlara eli silahlı gruplar çıktı. Kutlama adı altında rakipler ve muhalif partilerin destekçilerine karşı tehdit ortamı oluşturuldu, silahlı gösteriler yapıldı. HDP ve CHP bizzat İçişleri Bakanı eliyle tehdit edildi. CHP İl Başkanı hedef gösterildi. Milletvekili Eren Erdem tutuklandı. Cumhuriyet gazetesinde ve sosyal medyada yer alan haber ve bilgiler bu ilginç ‘Yeni Türkiye’manzarasını gözler önüne serdi.

  1. GÜN: SİLAHLI KUTLAMA VE TEHDİT

24 Haziran gecesi Türkiye’nin dört bir yanında seçim sonuçlarını kutlamak için sokağa çıkan kişiler tabanca ve uzun namlulu silahlarla havaya rastgele ateş açtı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine günler sonra silahlı kişilerden dördünün ifadesi alındı. Silahlı grupların İstanbul ve Ankara’da özellikle CHP’lilerin bulunduğu bölgelerde boy göstermesi dikkat çekti.

  1. GÜN: BAHÇELİ’DEN İLANLA GÖZDAĞI

Seçimin hemen ardından MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından bazı gazetelere verilen ilanda çok sayıda gazeteci ve kamuoyu araştırmacısının ismi yayımlandı. Devlet Bahçeli, MHP hakkında yorum yapan gazetecileri unutmayacaklarını ‘ilan etti’.

GAZETECİLER VE ARAŞTIRMACILAR HEDEF ALINDI

Devlet Bahçeli ilan vererek, onlarca gazeteciyi tehdit etti. Aralarında Uğur Dündar, Emin Çölaşan, Kadri Gürsel, Negehan Alçı, Abdülkadir Selvi, Hıncal Uluç gibi isimlerin yer aldığı gazeteciler, Bahçeli’nin ilanında “Allah var ya, partimizi yılmadan kötülediler. Yüksünmeden ithamlarını sıraladılar. Yorulmaksızın MHP husumetini derinleştirdiler. Kendilerine çok şey borçluyuz. Yaptıklarını, yazdıklarını, yıktıklarını, yorumlarını hiç unutmayacağız” sözleriyle hedefe kondu.

  1. GÜN: SOYLU “HDP’Yİ YAŞATMAYACAK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı’da bir AKP’linin öldürülmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla arayarak tehdit etti. Buldan, Soylu’nun kendisine “Sizi artık yaşatmayacağız” dediğini açıkladı. Soylu konuşmayı doğruladı.

HDP’li Leyla Güven’in tahliye kararına rağmen cezaevinden çıkamadı, tekrar tutuklama kararı geldi.

4.GÜN: CHP’Yİ HEDEFE KOYDULAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valiliklere CHP’lileri şehit cenazelerine almamaları konusunda talimat verdiğini söyledi. Aynı gün Bursa’daki bir şehit cenazesinde CHP’nin çelengi parçalanmak istendi, CHP il başkanı protokole alınmadı.

TEHDİT EDİLEN İL BAŞKANI ŞİKAYET EDECEK SAVCI BİLE BULAMADI

Aynı günün akşamında Soylu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun  hedefe koydu.  Kaftancıoğlu, bir gün sonra İstanbul Adliyesi’nde şikayette bulunmak ve dava açmak istedi, kapı kapı dilekçesini kabul edecek savcı aradı.

5.GÜN: 7 GAZETECİYE ÖLÜM TEHDİDİ: ÇAKICI ADAMLARINI GÖREVE (!) ÇAĞIRDI

Bahçeli’nin ziyaret edip, af istediği Çakıcı, hapishaneden yazdığı bir mektupta Erdoğan’a “Sen devletin sahibi değilsin” dedi. Çakıcı, bunu “Erdoğan’a küstah sözler” diye haber yapan Karar gazetesinin sahibi ile 6 gazeteciyi ölümle tehdit etti. Sevenlerini ve adamlarını göreve çağırdı.

Bu mesajların ardından Karar yazarları Etyen Mahçupyan ve Elif Çakır tehditlerin ardından gazetelerinde yazmama kararlarını açıkladı.

ŞANTAJ ÇETESİ HEDEFE KOYDU EREN ERDEM 1 GÜNDE TUTUKLANDI:

15 Temmuz öncesi birçok gazeteci ve aydını hedef gösteren Cem Küçük, seçimlerden bir gün sonra ‘Eren Erdem nerelerde’ şeklinde tehdit mesajını sosyal medyadan paylaştı. Ardından Pazartesi günü milletvekilliği sona eren milletvekili Eren Erdem “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “gizli tanığı deşifre etmek” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından yargılandığı davada tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi Erdem’i bir gün içinde tutukladı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin