Erdoğan Sisi’yi böyle eleştirdi: Yargı-seçim hikaye, kimi istersen onu getiriyorsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mısır Devlet başkanı Sisi’yi anlatırken, “O şimdi diyecek ‘yargı verdi kararı.’ Tamam da orada yargı, seçim falan bunların hepsi hikaye. Orada tamamen otoriter, totaliter bir yapı var. Kimi istersen onu oraya getiriyorsun, istediğin anda da onları alıyorsun” şeklinde ilginç ifadeler kullandı.

Erdoğan, CNN TÜRK-Kanal D ortak canlı yayınında Hande Fırat ve Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Mısır’da yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, “Bizim Mısır ile münasebetlerimiz acaba niye kesildi? Veya üst düzeyde liderler olarak biz niçin görüşmüyoruz? Buraya bir bakmak lazım” dedi.

‘ŞİMDİ DİYECEK, YARGI VERDİ KARARI’

Erdoğan, Sisi’yi eleştirerek, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak şu anda Sisi’nin yapmış olduğu eylemi, o şimdi diyecek ‘yargı verdi kararı.’ Tamam da orada yargı, seçim falan bunların hepsi hikaye. Orada tamamen otoriter, totaliter bir yapı var. Kimi istersen onu oraya getiriyorsun, istediğin anda da onları alıyorsun. ‘Tayyip Erdoğan niçin Sisi ile görüşmüyor?’ diyenlere cevap veriyorum. Aracı olanlar oluyor, geliyor zaman zaman. Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Her şeyden önce onun bir defa genel afla içerideki bütün insanları serbest bırakması lazım. Serbest bırakmadığı sürece de biz kalkıp Sisi ile görüşemeyiz. Görüşenlerin de şunu bilmesi lazım ki onlar da tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir. Mısır halkı bizim canımız, ciğerimizdir ama kendisi asla.” ifadelerini kullandı.

‘BANA VERİLEN ELEKTRİK…’

Erdoğan, şöyle devam etti:

Mursi arkadaşlarıyla cezaevindeler. Batı ülkeleri darbecileri desteklemeye devam ediyorlar. Bu bir defa insanlık suçudur. Sayısal olarak baktığımızda Sisi göreve geldikten sonra 42 kişiyi idam ettiler ve en son bu 9 genci idam ettiler. Bu yenilir yutulur bir şey değildir. Af Örgütü netice alamadı. Bizde cezaevinde olduklarında kıyameti koparıyorlar, halbuki bizde idam yok. 9 genç idam edildi. Batı’nın sesini duyuyor musunuz? Hele hele bir gencin ifadesi çok dokunaklı. Hakime söylüyor, ‘Eğer bana verilen elektrik, sana verilseydi Enver Sedat’ları sen çoktan idam ederdin’ diyor. “Bana verilen elektrik Mısır’ı 20 yıl aydınlatırdı” diyor. Şimdi şu gencin halini bir düşünün yahu. Bu genç bu şekilde idam ediliyor. Bu ne biçim işkencedir yahu. Böyle bir işkence yapılan insan ondan ne istersen konuşur. ’20 yıl Mısır’ı aydınlatır’ diyor. ‘Sana bu elektrik verilseydi nice Enver Sedat’ları aynı şekilde götürürdün.’ diyor.

Tayyip Erdoğan neden Sisi ile görüşmüyor diyenlere cevap veriyorum… Aracı olanlar oluyor, geliyor zaman zaman… Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Her şeyden önce onun genel af ile içerideki tüm bu insanları serbest bırakması lazım. Serbest bırakmadığı sürece de biz Sisi ile görüşemeyiz. Görüşenler de tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir. Mısır halkı bizim canımız ciğerimizdir, ama kendisi asla.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin