Erdoğan, ‘sır küpünü’ yanında tuttu; Hakan Fidan, Dişişleri’ne bakacak!

İLKER DOĞAN | HABER İNCELEME

İktidar temsilcilerinin deyimiyle ‘Türkiye Yüzyılı’nın kabinesi açıklandı. Kabinede ilginç değişiklikler var. Saray’ında kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede en çok dikkat çeken isimlerden birisi de MİT Başkanı Hakan Fidan. 13 yıldır MİT’in 1 numaralı ismi olan Hakan Fidan, yeni Kabine’de Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Hakan Fidan, son 7 yılda özellikle yurt dışında yaptığı hukuksuz operasyonlarla biliniyor. MİT, son dönemde yurt dışında görev yapan öğretmenleri illegal yollarla, bulundukları ülkelerdeki yer altı örgütleriyle anlaşarak kaçırmasıyla dikkat çekiyor. Hakan Fidan, devletin ‘haydutlaşmasında’ en fazla emeği olan isimlerden biri.

OSLO GÖRÜŞMELERİNE ERDOĞAN’I TEMSİLEN KATILDI

Hakan Fidan sadece kirli operasyonlarıyla değil; ‘karakutu’ olma özelliğiyle de tanınıyor. PKK ve MİT arasındaki Oslo görüşmelerine Erdoğan’ı temsilen katılan isim. Yine Erdoğan’ın talimatıyla Öcalan’la görüştüğü biliniyor. Oslo görüşmelerine dair sızan tapelerde kendisi ifadesinde söylüyor bunu…

Hakan Fidan, KCK soruşturmaları kapsamında 7 Şubat 2012’de ifade vermeye çağırılmıştı. Söz konusu dönemde Fidan’ın ifadeye çağırılması büyük yankı uyandırmış ve özellikle iktidara yakın medya soruşturmanın MİT ve PKK’nın yürüttüğü Oslo görüşmeleriyle ilgili olduğu yazmıştı. Halbu ki soruşturmanın Osla görüşmleriyle alakası yoktu. Fidan’ın ifadesi KCK soruşturması kapsamında alınmak istenmişti. Zira KCK soruşturmasında gözaltına alınan bazı isimlerin MİT’le iltisaklı oldukları tespit edilmişti.

ERDOĞAN: O BENİM SIR KÜPÜM!

O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılmasına tepkiliydi. O da soruşturma sankı Oslo görüşmeleriyle ilgiliymiş gibi konuşuyor ve Fidan’ı yedirmeyeceğini söylüyordu 12 Nisan 2012’de yaptığı konuşmasında: “MİT olayındaki gelişmelerde sessiz kalmak mümkün değil. Niye. Benim malum nekahat dönemime rastlayan süreçti. Benim sır küpüm. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sır küpü. Türkiye’nin geleceğinin sır küpü. Uluslararası alanda bu görevi yapanlar ajan olarak nitelendirilir.”

GEREKİRSE 4 ADAM GÖNDERİR, 8 FÜZE ATTIRIRIM

2014 yılında ortaya çıkan ses kaydını hatırlarsınız; ortam dinlemesi olduğu anlaşılan kayıtta, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler arasında bir savaş toplantısı gerçekleştiği görülüyordu.

Söz konusu isimler Suriye’ye savaş açabilmek için nasıl gerekçeler bulunabileceğini tartışıyordu. Hakan Fidan olduğu ileri sürülen ses şöyle diyordu: “Gerekirse Suriye’ye dört adam gönderirim. Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim, Süleyman Şah Türbesine’de saldırtırız.”

15 TEMMUZ’UN DA KİLİT İSMİ

Hakan Fidan, 15 Temmuz’un da kilit isimlerinden biri. İhbarcı Binbaşı H.A, 15 Temmuz günü saat 14.45’te MİT’e gelerek teşkilata baskın yapılacağını söylemesine rağmen darbe neden engellenmedi sorusuna 7 yıldır bir cevap verilemiyor.

Hakan Fidan’ın böyle bir bilgiyi aldıktan sonra araması gereken ilk kişi dönemin Başbakanı Binali Yıldırım. Çünkü ona bağlı… Ancak aramıyor. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre kendisinin darbeden haberi yok. Hakan Fidan, Erdoğan’ı da aramıyor. Erdoğan da darbeyi eniştesinden öğrendiğini açıklamıştı.

Peki ne yapıyor Hakan Fidan; dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a gidiyor. Saatlerce görüşüyorlar Genelkurmay’da… Ne konuştuklarını kimse bilmiyor. Zira iki isim de Erdoğan tarafından korumaya alındı, sorgulanamıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin