Erdoğan şikâyetçi oldu, ünlü modacıya hapis cezası verildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine 2017 yılındaki sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılanan modacı Barbaros Şansal hakkında karar çıktı. Barbaros Şansal, TCK 301. maddesi uyarınca 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Barbaros Şansal katılmadı. Şansal ve şikayetçi Erdoğan’ı avukatları temsil etti. Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, bilirkişi raporunun eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Müvekkilimin sözü olan kelime hakaret olarak alınmıştır. Müvekkilim kadın terzisidir. Bu beyanı yanlış bir şekilde yorumlanmıştır. Her türlü şüpheden uzak kalınarak karar verilmelidir. Müvekkilim söylemiş olduğu sözler olsa olsa ağır bir eleştiridir. Kesinlikle hakaret içeren sözler değildir. Beraatini aksi takdirde lehine hükümlerin uygulanmasını isteriz.” dedi.

“CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Erdoğan avukatı Ela Ezgi Yelmen ise beyanında şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Bilirkişi raporuna katılıyoruz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

MAHKEME CEZA VERDİ

Kararını açıklayan mahkeme, Barbaros Şansal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçunu işlediğini sabit görerek 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme, Şansal’ın adli sicil kaydına göre mahkumiyeti olduğundan, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Adli sicil kaydında 3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir mahkumiyeti olduğundan erteleme de yapılmadı.

Ayrıca Şansal hakkında TCK 50. maddesi uyarınca hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi gibi cezaevine girmesini engelleyecek şekildeki yaptırımların uygulanmamasına da karar verildi. Kararda Şansal’ın, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde mahkum olduğu ve bunun 7 Kasım 2017 tarihinde kesinleştiği belirtilerek tekrarlayan suç işlediği için cezasının infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına da hükmedildi. Şansal’ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

TAHLİYEYE SEVİNMEK SUÇ SAYILDI

Kararın ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Barbaros Şansal, ”Bir durun ya . İlk duruşma yeni sonuçlandı. Nuriye ve Semih’in özgürlüğüne sevinmek TCK 301/1 imiş !” ifadelerini kullandı.

KHK ile atıldıkları işlerine geri dönebilmek amacıyla 269 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı dava 1 Aralık 2017’de sonuçlanmış Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılmıştı. Gülmen ve Özakça’nın tahliye edilmesi üzerine Barbaros Şansal Twitter hesabından 1 Aralık 2017’de paylaştığı videodaki şu sözleri nedeniyle Erdoğan şikayetçi olmuştu:

“Ve Semih beraat… Ve Nuriye tahliye… Ve iktidarın pisliği dünyanın gözünün önünde. Ben ne kadar uzakta olsam da… Köklerimin olduğu yerlerden gelen mutlu haberlere seviniyorum. Sizlere de tek bir şey söylüyorum. Direne direne kazanıyoruz. Dike dike bunları yollayacağız.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin