Erdoğan promterını Demirtaş ketılını alsın gelsin!

YORUM | SEFER CAN

İran’da bile var, seçimden önce adaylar televizyonda karşı karşıya gelip kozlarını paylaşıyor. Tayyip Erdoğan’ın herşeye karar verdiği günlerden önce bizde de öyleydi. Erdoğan artık rakipleriyle aynı ringe çıkmıyor. Diyarbakır’daki promter kazasından sonra kibir sanılan bu tercihin, bir mecburiyet olduğu anlaşıldı. Erdoğan son dört yıldır neredeyse günde üç defa aynı konuşmayı yapıyor. Konuşmanın muhatabına göre bazı nesnelerin ismi değişiyor o kadar. Açık bilgi hatalarını bile düzeltmiyor belki de düzeltemiyor. Gittiği şehirde hava alanı ya da üniversite varsa, kendi döneminde inşa edildiğini iddia ediyor. Aksi açıkça ortaya konulduğu halde, hiç oralı olmadan bir sonraki şehirde aynı konuşmayı yapıyor. Artık ezberlemiş olması gereken konuşmayı bile promtersiz yapamadı ve yaklaşık iki dakika susup bekledi.

Yandaş medya mensupları arasında bile Erdoğan’a soru sormasına izin verilenler diye bir kategori var. Mehmet Barlas ve Nihal Bengisu Karaca gibi bazı isimler gollük pas atacağım derken Reis’i küçük düşürdükleri için hem programda fırça yedi hem de takımdan kesildi. Herkes Rıdvan Dilmen kadar usta olamaz! Erdoğan’la mülakat yapmak zorunda olanlar hayatlarının en stresli anlarını yaşıyor. Kıvrım kıvrım kıvranıyorlar. Mezarlıktan geçen ve en küçük tıkırtıda ödü patlayacak adam psikolojisiyle soruları okuyorlar. Soruların kontrolden geçtiği muhakkak, hazır gelme ihtimali de düşük değil.

Böyledir ortamda liderler açık oturumu beklemek uçuk bir hayal olarak kalıyor. Ama yine de şöyle bir teklif sunabiliriz. Erdoğan promterini de alsın gelsin. Üstüne soruları Hande Fırat’la Hakan Çelik sorsun. Moderatörlüğü Meclis Başkanı İsmail Kahraman üstlensin. Temel Karamollaoğlu’na sadece Erdoğan’ın gömlek değiştirmesine yetecek kadar süre tanınsın. Meral Akşener’in ağzı yazma ile bağlansın sadece işaret dili ile konuşabilsin. Cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ı temsilen ketılı katılsın. Muharrem İnce’ye program boyunca bu yıl üniversite sınavında çıkan fizik soruları çözdürülsün başka da söz hakkı verilmesin. Herhangi bir canlı yayın kazasına karşı yayın 10 dakika gecikmeli aktarılsın. Erdoğan’ın havaya girebilmesi için en ateşli gençlik kolu mensupları beyaz masa örtülerine sarılarak gelsin. “Reis bizi Afrin’e götür’ diye tezahürat yapsınlar. (Aman dikkat, araya bedelli sloganları karışmasın.) Salon güvenliği çok önemli, Sarayın korumalarından bin beş yüz yetmiş ikisi salonda hazır bulunsun.

Şu zor sorular sorular: Sayın Cumhurbaşkanı bu zindeliğinizi neye borçlusunuz? Biz hayal bile edemeden siz gerçekleştiriyorsunuz, bu nasıl bir ufuk? Gençler büyük bir konfor içinde büyüdü, sizin olmadığınız günleri bilmiyorlar. Onlara ne söyleyeceksiniz? Aya yapacağınız yol kaç şeritli olacak? Kendi şeyinizden doğalgaz başlattığınız İdo’nun kirvesi de olacak mısınız? Konyalı mühendislerin yaptığı hem tank hem helikopter olabilen görünmez savaş makinesinin seri üretimine ne zaman geçilecek? Bir liraya tuvalete gidebiliyoruz, teşekkür ederiz. Lakin büyük-küçük ayırımı olsa hem vatandaş kazanır hem de siz 50 kuruşa vurgu yapar seçmeninizi daha fazla coşturabilirsiniz? Zamanda yolculuk yaparak siz göreve gelmeden açılan üniversitelerin bile yapılmasını sağladığınız gibi, Divriği ve Yakutiye gibi medreselerde de harcınız olabilir mi?

Sorular burada biraz soğuk durabilir; Hakan Çelik ve Hande Fırat’ın muhteşem yorumuyla birlikte düşünün. Nasıl, güzel değil mi!

Ne dersiniz Erdoğan bu teklifi kabul eder mi?

1 YORUM

  1. Hey allahım milletimiz su tuvaletler neden paralı soramıyor. Elin memlektinde herkese acik dort yıldız temiz ve konforlu tuvalet var. Bizimkiler hem paralı hemde kesekagidi bile yok.

    Medeniyetin seviyesi temiz ve halka acik tuvaletten belli olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin