Erdoğan: Parayı ver notu al, Albayrak: Vız gelir, Şimşek: Ciddiye alıyoruz

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” düzeyin altına düşürmesine ilişkin olarak, “Not düşüşününü ciddiye alıyoruz, kredi notumuzun tekrar yükselmesi için yoğun çaba harcayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugünkü muhtarlar toplantısında ‘Bunların cebine parayı koy notu al’ diye eleştiride bulundu. Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise not düşüşü ile ilgili “Vız gelir tırıs gider” demişti.

ŞİMŞEK: 1994’TE NOT DÜŞÜNCE KRİZ YAŞANMIŞTI

AA’ya konuşan Bakan Mehmet Şimşek, “Moody’s’in en son 1994 yılında Türkiye’nin notunu düşürdüğünü hatırlatarak, “Ocak 1994 Moody’s kredi notunu indirdiği zaman kriz yaşanmıştı” hatırlatmasında bulundu. Şimşek, uyarılarını şöyle sürdürdü: Yatırım yapılabilir notunun altına indirilen ülkelerde cari açık, bütçe nasıl etkilenmiştir gibi birçok çalışmamız var. Genelde etkiler olumsuz, bir iki yıl sonrasına etkileri var. Kredi notunun düşüşünü ciddiye alıyoruz.

ERDOĞAN: BUNLARA PARAYI VER NOTU AL

Erdoğan, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” düzeyin altına düşürmesine yine tepki gösterdi. Moody’s’i muhtara şikayet eden Erdoğan şunları söyledi: “Ben kredi derecelendirme kuruluşlarını çok severim, onlar da beni çok sever. ABD ziyaretinde çok önemli bir şirketin CEO’su ‘Bu CEO’ların arası sizle iyi değil.’ İsim vermeyeceğim kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili, 15 gün önce ‘yatırım yapılabilir’ gösterdiler. Ben buna inanmıyorum dedim. Sanki benden intikam alırcasına hop, notu düşürdüler” dedi. Batmış, bitmiş bir ülkeye bir anda bakıyorsun, 4 kat büyümede bir derece vermeye kalkıyorlar. Bunların eline üç beş kuruş para koy, istediğin notu al.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin