Erdoğan, neden tekrar sahaya indi?

Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için, sonucu kritik gören AKP’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha taktik değişikliğine gitti.

31 Mart yerel seçimlerini ‘beka meselesi’ olarak gören ve çok sayıda miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimi için taktik değiştirmiş ve seçim stratejisini partinin adayı Binali Yıldırım üzerine kurmuştu. Ancak son haftaya girildiğinde, Erdoğan yeniden 31 Mart öncesindeki gibi ‘toplu açılış’ programıyla ilçe ilçe miting yapmaya başladı.

Erdoğan sadece miting yapmakla yetinmiyor, aynı zamanda CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na orantısız ve çok ağır ifadelerle yükleniyor. Hatta tehditler savuruyor, seçilse dahi belediye başkanlığı koltuğuna oturamayacağını ima ediyor. Peki, Erdoğan neden böyle bir taktik değişikliğine ihtiyaç duydu?

Yıldırım, beklenen etkiyi oluşturamadı

BBC Türkçe’de yer alan yoruma göre, bu durum siyasi kulislerde, Yıldırım’ın hem genel çalışma hem de televizyon programındaki performansının istenen etkiyi oluşturamamasına bağlanıyor.

AKP içinde Erdoğan’ın yeniden 31 Mart öncesi stratejiye dönmesine yüksek sesle itirazlar olmasa da, son andaki strateji değişikliğinin, parti açısından ‘panik havası, kafa karışıklığı yaşanıyor’ izlenimi vereceği yorumu yapılıyor.

Ancak Erdoğan dışındaki parti yöneticisi veya bakanların ‘geride durması’ yönündeki tutum sürdürülüyor. Erdoğan’ın damadı da olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile seçim iptali sürecinde ön plana çıkan parti yöneticilerinin geri planda durması buna örnek gösteriliyor.

‘Boşuna oy vermeyin’ mesajı

Düzenlediği mitinglerde, Ekrem İmamoğlu’nu sert sözlerle hedef alan ve yerel seçimler öncesindeki söylemine geri dönen Erdoğan’ın böylece, 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenini konsolide etmek istediği ifade ediliyor.

Erdoğan Çarşamba günü katıldığı bir programda Ordu’da yaşanan VIP tartışması konusunda “Yargının vereceği karar İmamoğlu’nun önünü kesebilir” açıklaması da stratejinin bir parçası olarak görülüyor ve tıpkı 31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik izlenen taktiğe benzetiliyor. Erdoğan’ın bu tavrıyla seçmene, ‘seçilse de görevden alınabilir, boşuna oy vermeyin’ mesajı verdiği yorumu yapılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin