“Erdoğan, kendi ‘paralel ordu’sunu kuracak”

Bedelli askerliği sürekli hale getiren ve zorunlu askerliği 6 aya indiren yeni askerlik yasa tasarısında yer alan “Cumhurbaşkanına keyfi muafiyet yetkisi” tartışması sürüyor.

Bayramdan önce kabul edilmesi beklenen ve askerlik sistemini tamamen değiştiren yasa tasarısında Cumhurbaşkanına ucu açık bir şekilde askerlikten muafiyet tanıma yetkisi verilmesi dikkat çekti. Bu yetki ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi ‘paralel ordu’sunu kuracağı iddia ediliyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, eski CHP milletvekili Hüsnü Bozkurt, getirilen maddenin ‘paralel ordu’ çağrışımı yaptığını belirtti. Askeri hekimlik de yapmış olan Bozkurt, ‘Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllülere askerlikten muafiyet tanıma’ yetkisinin çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini ifade etti.

“SADAT ve mafyatik yapılar akla geliyor”

Hüsnü Bozkurt’un değerlendirmeleri şöyle: “Bu sistem, TSK’yi paralı orduya dönüştürmesi, ‘mehmetçik’ kavramını tahrip etmesi, ordu-millet anlayışını yok etmesi ve benzeri birçok sakıncalar taşıyor. Ama özellikle Cumhurbaşkanına muafiyet yetkisi veren madde, SADAT’ı, bazı yasadışı ve mafyatik yapıları akla getiriyor.

Sadece şimdiki Cumhurbaşkanı için söylemiyorum; herhangi bir Cumhurbaşkanının, yani tek bir kişinin, hem savaşta hem de barışta gerekli gördüğü sahalarda henüz askerliğini yapmamış gönüllüler görevlendirmesi farklı çağrışımlar yapar.

“SA’lar ve kara gömlekliler gibi paralel ordu kurulur”

Bu anlayış, düzenli ordu ile bağdaşmaz. Barışta cumhurbaşkanı askerliğini yapmamış gönüllülere ne gibi görev verebilir? Bu maddeyle Nazi Almanyası’ndaki SA’lar, faşist İtalya’daki kara gömlekliler, Saddam döneminde Irak’taki saray muhafızları gibi paralel bir ordu kurulabilir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin