Erdoğan kan kaybediyor; son anketten ‘parlamenter sistem’ çıktı

Avrasya Araştırma’nın yaptığı son anket, vatandaşların ‘başkanlık’ sisteminden uzaklaştığını ortaya koydu. 2 bin 460 kişiyle yapılan ankette, vatandaşların yüzde 58’i ‘Parlamenter Sistem’e dönelim’ dedi. Genel Başkanların beğeni anketinde ise ‘Erdoğan’ı beğeniyorum’ diyenlerin oranı 37,8’de kaldı. Önümüzdeki bir yıl içinde seçim olur diyenlerin oranı ise yüzde 72’den fazla.

Avrasya Araştırma Anketi Başkanı Kemal Özkiraz, yaptıkları son anketi twitter hesabından duyurdu. Ardından Gökhan Özbek’in Youtube kanalında son araştırmayı açıklayan Kemal Özkiraz, “En çok beğenilen genel başkan kim”, “Erdoğan’ı başarılı buluyor musunuz”, “Erken seçim olur mu”, “Erken seçim olsa Erdoğan kazanır mı” şeklinde yöneltilen soruların cevaplarını da kamuoyuyla paylaştı.

Ankette yurttaşlara yöneltilen, “En çok hangi genel başkanı beğeniyorsunuz” şeklindeki soruda “Erdoğan’ı beğeniyorum” diyenlerin oranı 37,8 olurken, “Beğenmiyorum” diyenlerin oranı yüzde 42,1 oldu.

Araştırma anketinde sorulan, “Parlamenter Sistem ile bugün ki Başkanlık sistemi arasında referandum yapılsa tercihiniz hangisi olur” şeklindeki soruya ise yurttaşların yüzde 58,9’u “Parlamenter Sistem” yanıtını verdi. “Başkanlık Sistemi” diyenlerin oranı yüzde 32, kararsızların oranı ise yüzde 9,1 oldu.

Yurttaşların büyük çoğunluğu erken genel seçim beklemiyor. Ankette, “Sizce erken genel seçim olur mu” sorusuna “Evet” diyenleriin oranı yüzde 33,5 iken, “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 56,4, kararsızların oranı ise yüzde 10,1 şeklinde oldu.

“Önümüzdeki 1 yıl içinde erken seçim olur mu” sorusuna ise “evet” diyenlerin oranı yüzde 72,3, “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 15,6. Kararsızların oranı yüzde 12,1 şeklinde oldu. “Erken seçim olması halinde Erdoğan kazanır” diyenlerin oranı yüzde 44,9, “Kazanamaz” diyenlerin oranı ise yüzde 45 olarak ifade edildi. “Diğer adaylara bağlı” diyenlerin oranı da ankete yüzde 9,4 olarak yansıdı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin