Erdoğan, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet iznini kaldırdı!

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Kararı ile eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008 yılında açılan İstanbul Şehir Üniversitesinin faaliyet izni kaldırıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izni, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırıldı. AKP’li Cunhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasının yer aldığı kararda, “İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin kaldırılmasına, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Söz konusu kararın gerekçesi üniversitenin, denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği şeklinde ifade edildi.

Kararın gerekçesi şöyle ifade edildi:

“Kurucu vakfına kayyım atanan ve garantör üniversitesi tarafından yapılan denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilen ve bu durumu da Yükseköğretim Kurulunca onaylanan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin kaldırılmasına, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesi gereğince karar verilmiştir”

13 ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDE YENİ FAKÜLTE VE ENSTİTÜ KURULDU

Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ankara Üniversitesi’ne bağlı Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi, İstanbul Okan Üniversitesi’ne bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Kırklareli Üniversitesi’ne bağlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlı Ereğli Ziraat Fakültesi ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kuruldu.

Üsküdar Üniversitesi’ne bağlı Diş Hekimliği Fakültesi, Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağlı Diş Hekimliği Fakültesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Marmara Üniversitesi’ne bağlı Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı İzmir, Trabzon, Bursa Tıp fakülteleri ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne bağlı tıp fakültesinin kurulması kararlaştırıldı.

KAPATILAN ENSTİTÜ, FAKÜLTE VE YÜKSEKOKULLAR

Aynı karara göre Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Bilişim enstitüleri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, İstanbul Okan Üniversitesi’ne bağlı Fen ve Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler enstitüleri kapatıldı.

Kırklareli Üniversitesi’ne bağlı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne bağlı Su Ürünleri Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlı Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne bağlı Eğitim, Fen ve Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler enstitüleri, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Yalvaç Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Kadir Has Üniversitesi’ne bağlı Uygulamalı Bilimler Fakültesinin kapatılması kararlaştırıldı.

3 ÜNİVERSİTENİN FAKÜLTE ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Kararla ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Mühendislik ile Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık fakülteleri, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi adıyla birleştirildi.

Bolu Abant İzzet Baysal, Recep Tayyip Erdoğan ile Uşak üniversitelerinin rektörlüklerine bağlı Ziraat ve Doğa Bilimleri fakültelerinin adları, Ziraat Fakültesi olarak değiştirildi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin